Přihlásit se

Je jasné a logické, že po vydání verze 2.5 se vývojáři začali zamýšlet nad tím, co vše bude přidáno/předěláno ve následující verzi. Souhrnně to začali označovat jako Joomla! 3.0 UX (od spojení User eXperience, což přeloženo do češtiny znamená něco jako dobrá uživatelská zkušenost). Nejdůležitější v této fázi je vůbec koncept změn.

A tak vznikly stránky Jux. Na úvodní stránce projektu objevíte tuto definici :

"Cílem týmu Joomla User Experience (JUX Team) je vytvořit celkově velmi přívětivé prostředí pro správce Joomla! stránek a samozřejmě i ostatním uživatelům. Formujeme UX pomocí a procesů, včetně definování interaktivního designu, struktury informací, požadavků na přístupnost a vizuálního stylu s využitím uživatelských dotazníků. Taktéž se soustředíme na mobilní obsah a přístupnost."

Za tímto účelem bylo zřízeno i speciální fórum, do kterého může každý přispívat svými návrhy na úpravy a změny. Oficiální vydání verze 3.0 je naplánováno na září 2012, takže je na vývoj prozatím dost času, ale musí být přijat nějaký relizovatelkný plán změn, aby se vše stihlo.

Diskuze na fóru jsou velmi živé, obsahují spoustu nápadů (i zpracovaných do podoby obrázků) a ty nejlepší nápady jsou dováděny k dokonalosti. Výsledkem celého tohoto postupu je zatím první článek shrnující, co asi tak můžeme čekat v nové verzi.

Není tedy překvapením, že po poněkud "konzervativním" přístupu při vzniku verze 2.5 (při porovnání s verzí 1.5) se v nové verzi opravdu dočkáme velmi razantního zásahu. Chvályhodná je určitě diskuze o tom, jak Joomlu! zmobilnit, protože stále větší počet lidí přistupuje na internet pomocí chytrých mobilů či tabletů, které mají menší obrazovky, ale žádná další omezení už ne. Pokud by podpora mobilního zobrazení byla již přímo obsažená v jádře Joomly!, nemuselo by to být na škodu.

Zároveň je vidět, že celé prostředí se zjednodušuje a snaží se ne moc oplývat všemožnými nabídkami nastavení. Nápadů je opravbdu hodně a má první návštěva na fóru trvala dvě hodiny, protože seznámit se se vším, o čem se diskutuje, může být opravdu náročné...