Přihlásit se
Protože se tady objevily názory v diskuzích, na které bych měl reagovat činím tak tímto článkem. Jak to vlastně vypadá s českou komunitou?

Tento článek berte jako můj osobní názor na českou komunitu a vůbec dění kolem v současné době joomlaportal.cz. Začněme tím, co to vlastně komunita je, proč vznikla, co se od ní očekává.

Komunita je společenství nadšenců. kteří se rozhodli věnovat svůj volný čas nějakému projektu, tzn. členství a práce pro komunitu jim nepřináší žádný přímý zisk, nikdo je neplatí za to, co dělají. Když jsme před nějakou dobou s Honzou vytvářeli tehdy ještě mamboportal.cz, bylo to z čirého nadšenectví.

Při procházení diskuzí zjistíte, že lidí, kteří sem pravidelně přicházejí je stále více a těch, kteří trpělivě radí je stále stejně. Sami můžete vidět, že se dotazy v podstatě opakují a v drtivé většině se objevují dotazy, které již někdo někdy položil a byla na ně vytvořena (myslíme si) kvalitní odpověď. Ano trpělivé odpovídání na stále stejné dotazy se pro některé stalo denním chlebem. To je však jen jedna z mnoha činností, které se v rámci komunity můžete věnovat.

Další a podstatnou funkcí české komunity je lokalizace programu, tedy možnost provozovat Joomla!/Mambo v naší mateřštině. Jak takový překlad vzniká? Někdo si musí sednout, podívat, jak je takový překlad vlastně udělán, pak se musí pečlivě přeložit vše potřebné (a věřte, že např. 10 kB anglického textu do češtiny kvalitně opravdu nepřeložíte za jedno odpoledne). A nastává fáze vytvoření instalačního balíčku, kdy se musí dodržet předepsaná struktura a pak také provést jednu důležitou věc a to kontrolu překladu. Musí se nasimulovat všemožná prostředí a trpělivě zkoušet a zkoušet. A teď si přečtěte tento odstavec znovu. Za vším, co je vypsáno tučně se skrývá práce nějakého nadšence.

Celá práce na jakémkoliv projektu je náročná hlavně časově. Den má 24 hodin a musíte jej spravedlivě dělit na spánek, práci a také osobní život. Svému koníčku můžete věnovat jen omezenou dobu. Každý počítačový nadšenec však ví, že když si sednete k počítači, není to na 5 minut. Je samozřejmě logické, že přednostně provádíte aktivity, které vám dokážou přinést nějakou korunu. U mě konkrétně jsou to překlady článků do jednoho časopisu, psaní článků do jiného časopisu a občas nějaká zakázková tvorba a přitom samozřejmě chodím do práce a starám se o počítačovou síť jedné nadnárodní společnosti. Ať chcete nebo ne, nějak musíte zaplatit elektřinu, jídlo, běžný provoz domácnosti a u počítače nemůžete sedět pořád. A navíc vždyť i to připojení k Internetu a hardware něco stojí. Má práce je takové povahy, že jsem poslední dobou často mimo domov na služebních cestách a když jsem zase doma, nesedím u počítače.

Svým způsobem mne uráží názory některých lidí na to, že se kolem českého Joomla!/Mambo nic neděje. Copak nevidíte, že na všechny aktuální verze produktů existují české překlady? To je málo? Že nejpoužívanější nástroje mají také své překlady? A výukové materiály? Ukažte mi jinou než unikátní podrobnou českou verzi flash průvodce instalací.

Proč je pro mnoho lidí tak pohodlné přijít sem na stránky a stáhnout si vše v jednom balíčku, nepřečíst si k tomu ani řádku a pak nadávat, že to nefunguje a že jemu to teda nejede a že je to strašné, jak si to představujeme. Uvědomte si jednu zásadní věc : kdokoliv, kdo zde něco dělá nemá k ničemu žádnou zodpovědnost a povinnost. Vše funguje na dobrovolné bázi. Dneska můžu dát něco já, zítra ty. Nemůžete to brát jako samozřejmost. Nikdo vás nenutí Joomla!/Mambo používat, je to čistě vaše volba. Až nám budete platit tisíce korun za redakční systém, pak máte právo vyžadovat vše, co jste si zaplatili.V tomto případě nikoliv.

Sáhněte si teď do svědomí a řekněte, kolikrát jste pro komunitu něco udělali. Vím, že ne všichni jste schopni překládat a ti co to dělají vědí, že jim za to patří nehynoucí sláva. Ovšem kolikrát jste, pokud jste narazili na nějakou chybu, informovali autora např. překladu, že tam nějaký problém je? Silácké řeči o tom, že Joomla!/Mambo není validní kód a že se na to můžete vykašlat také nemám rád. Ano, jsou tam chyby, můžete je hlásit vývojářům. Kolik mailů vývojářům jste odeslali? To je princip fungování komunity. Každý něco dává a něco dostává. Nemůžeme komunitu založit na tom, že jeden dává a všichni ostatní berou. Vezměte si příklad ze sítí ke sdílení souborů. Abyste je mohli používat, obvykle je vyžadován nějaký objem dat, které nabídnete ke stažení ostatním. Bez tohoto pravidla by totiž výměnné sítě nemohly fungovat. A s komunitou je to podobné.

Po zveřejnění článku neočekávám žádné zemětřesení a to, že všichni půjdete do sebe a že se něco výrazněji změní. Jen chci prostě jasně říci – to že pracuji pro komunitu není povinnost, je to jen má dobrá vůle.