Přihlásit se
Každý, kdo někdy instaloval Mambo nebo Joomla! na hostingový server se s tím určitě setkal. Řadu komponent a modulů lze nainstalovat přímo z prostředí správcovské části (tzv. Back-end), další obsah však musíme na hosting dostat jinak.

Toto je článek spíše určený začátečníkům, kterým bych se chtěl pokusit vysvětlit, jak spravovat svá data na hostingovém serveru, vysvětlit jim, jaké komplikace mohou nastat a jak se pokusit to vyřešit.

Nejzaběhlejší způsob je použití FTP serveru nabízeného hostingem. Každý uživatel dostane svůj uživatelský účet pro FTP přístup s příslušným heslem. Pomocí něj pak může jednoduše nahrávat soubory tam, kam potřebuje. Začíná to už vlastní instalací Joomla!/Mamba. Na svém lokálním stroji rozbalíte příslušný balíček a chcete ho dostat na hostingový server. Potřebujete k tomu program kategorie FTP klient. Jaký vybrat?

Rada není vůbec jednoduchá a snadná, záleží to na použitém operačním systému  (tedy na systému vašeho lokálníého počítače). Ve Windows je nejpoužívanější Total Commander (je to sice souborový manažer, ale nabízí i FTP klienta), z dalších jmenujme třeba FTPzilla, WinSCP apod. LInuxáři určitě znají gFTP nebo Kasablancu. Zasvěcení vědí, že já osobně používám FireFTP, což je zásuvný modul pro internetový prohlížeč Mozilla Firefox a jeho používání doporučuji i vám. Často totiž pracuji ve Windows i v Linuxu, můžu tak mít jednotné prostředí pro vše. Navíc to má své výhody, protože spustíte prohlížeč a v tu chvíli i FTP klienta.

Nebudeme se zde do podrobna zaobírat nastavením a používáním FTP klientů, neboť to záleží právě na tom, jaký program používáte. Spíše bych se chtěl dostat k teorii, která je v tuto chvíli velmi podstatná. Na FTP server se totiž přihlašujete jako jiný uživatel než používá instalace Joomla!/Mamba. A v tom může být někdy zádrhel. Setkal jsem se s tím právě teď, když instaluji své nové osobní weby. Malá odbočka pro uživatele Windows v nesíťovém prostředí. Soubory lze totiž na disku chránit tzv. přístupovými právy. Znamená to, že vám systém určité soubory zpřístupní nebo ne, podle toho, jak se do systému přihlásíte a jak to správce nastaví. Základní práva můžeme rozdělit na celkem 3 skupiny - právo  na čtení (někdy také prohlížení), právo na zápis (někdy také úprava) a právo na spouštění. Právě nastavení těchto práv mívá za následek nefungující moduly apod.

Pokud se tedy přihlásíte pomocí FTP klienta na svůj hostingový server a přenášíte na něj nějaká data, systém vám přidělí jistá práva. Vy jako uživatel jménem Pepa máte například právo pro zápis do určité složky, ale do jiné už nesmíte. Proto je nastavení práv tak důležité. Čím větší pravomoci pak uživatel dostane, tím větší škodu může způsobit např. nechtěným vymazáním souborů apod. Jsou to zároveň otevřená vrátka pro hackery apod.

Pokud nahrajete nějaká data na svůj hosting, je u nich poznámka, že je tam nahrál uživatel Pepa a systém automaticky přidělí práva. A teď ten rozpor. Pokud se na vaše stránky podíváte pomocí internetového prohlížeče a přihlásíte se na Back-end jako admin, nejste na hostingovém serveru identifikováni jako uživatel Pepa ale jako někdo úplně jiný. Vaše práva jsou pak jiná, protože se obvykle jedná o tzv. systémový účet, který je v hierarchii výše. Projeví se to například tím, že pokud doinstalujete pomocí Back-endu  nějaký modul (třeba Remository, což je modul pro správu souborů ke stažení), který vytvoří na hostingovém serveru nějaké složky, pak už připojení pomocí FTP jako uživatel Pepa nebudete moci tyto složky například vymazat. Objeví se prostě hláška, že daná operace (mazání) není povolena. Manipulace se složkami je povolena pouze tomu, kdo ji založil (nebyl to uživatel Pepa ale jiný uživatel, přiřazený systémem ke správci z Back-endu) nebo uživateli který je na vyšší úrovni než ten, kdo složku založil (tzv. Supersprávce, známý jako root, což je však obvykle někdo z vlastníků hostingového serveru).

Naprosto konkrétní příklad. Na svůj hostingový server jsem pomocí FTP přenesl instalaci Joomla! a pak jsem se přihlásil na Back-end. Doinstaloval jsem již zmiňované Remository, které mi zde vytvořilo složku Downloads, do které je zapotřebí uložit soubory, které chcete nabídnout ke stažení. Nachystal jsem si proto soubory, které jsem chtěl do složky Downloads pomocí FTP zkopírovat, ale ouha. Složka měla nastavena práva jen pro čtení (pro normální uživatele, tedy i pro Pepu). Jediný, kdo do ní mohl zapisovat byl uživatel Apache (což je účet, který používá Back-end). Já jako uživatel Pepa jsem si nemohl práva nastavit a na FTP se nedá přihlásit jako uživatel Apache. Byl jsem v pasti. Existuje však elegantní a jednoduché řešení – jmenuje se JoomlaeXplorer. Jedná se o správce souborů, se kterým můžete nahrávat soubory na váš webhosting bez použití FTP klienta odkudkoliv, přejmenovávat, kopírovat nebo mazat soubory. Jediným předpokladem je rozchozené Joomla!/Mambo. Jedná se o modul, který prostě jen doinstalujete. Pak se přihlásíte na Back-end a už máte plnou kontrolu nad všemi soubory na vašem webhostingu.

Říkáte si možná, co je na tom tak úžasného? Nejlepší je totiž to, že JoomlaeXplorer běží pod účtem Apache! Běží přece z Back-endu. Máte pak plný přístup ke všemu, co z Back-endu nainstalujete. Můžete změnit práva a povolit tak přístup uživateli Pepa do složky Downloads a nebo (pro línější) můžete FTP klienta přestat používat úplně. JoomlaeXplorer na to stačí. A na závěr : JoomlaeXplorer  je ke stažení zde