Přihlásit se
V následujícím článku vám ukážu celkem dvě jednoduché finty, jak si zajistit pobyt za mřížemi. A nepotřebujete k tomu žádné speciální dovednosti. Stačí k tomu jen instalace Mambo/Joomla! a v kombinaci s několika moduly/komponentami můžete strávit ve vězení i několik let. Možná se vám to může zdát přitažené za vlasy, ale je to tak. Hned to vysvětlím na dvou naprosto reálných příkladech. Nechci vás strašit, jsou to jen a pouze fakta.

Příklad první : mod_pocasi

Před nějakou dobou se zde objevil modul nazvaný mod_pocasi. Ten umožňoval mít na vašich stránkách informace o předpovědi počasí až na 2 dny dopředu a jednoduchou úpravou klidně i na 12 dní dopředu. Tento modul umožňuje zobrazit předpovědi počasí tak, jak je zveřejňuje stránka www.meteopress.cz.

A právě v tom zobrazení je problém. Pokud si tyto stránky pozorně prohlédnete a pročtete zjistíte, že je sice možné zobrazovat předpověď počasí z těchto stránek, ovšem za poplatek. Musíte také dodržet podmínku a to tu, že na vašich stránkách musí být hned pod předpovědí uvedeno, že se jedná o data ze serveru MeteoPressu a také jejich logo (kdo nevěří, ať čte zde).

Pokud tedy na svých stránkách používáte modul mod_pocasi, dostáváte se do konfliktu se zákonem, neboť tento modul nedodržuje podmínky, které si stanovil poskytovatel těchto informací a to meteopress.cz. 

Proto jsme s okamžitou platností odstranili tento modul z našich stránek. Nemůžeme a ani nechceme nabízet na našich stránkách nelegální obsah. Pokud však chcete mít předpověď na svých stránkách zdarma a legálně, existují jistě způsoby, jak toho dosáhnout. Kdo má zájem, ať potrápí svůj intelekt s pomocí Google.

Jenoznačné doporučení joomlaportal.cz - pokud máte nainstalovaný modul mod_pocasi, neprodleně jej odinstalujte. Je to o to horší, pokud je váš web komerční...

 

Příklad druhý : Moduly a komponenty, které vytvořil Arthur Konze (www.konze.de)

Jedná se o velmi používané a známé komponenty jako je např. AkoBook, AkoComment apod. Arthur je totiž nešíří pod licencí GNU/GPL, ale pod svou specifickou licencí. Její originální anglické znění najdete zde.

Já bych si dovolil vypíchnout několik podstatných bodů, které mohou spoustě z vás způsobit vrásky na čele :

  • Arthurovy výtvory můžete používat tehdy a jen tehdy, pokud souhlasíte s jeho licencí
  • Každý individuální produkt můžet použít na pouze jednom webu, pokud vy nebo váš zákazník máte webů více a používáte na nich stejnou komponentu, musíte zaplatit
  • Kód nesmí být jakkoliv upravován (tento bod byl přidán hlavně proto, aby nemohly vzniknout tzv. "forks" tedy odvozené moduly využívající tento modul a přidávající nějaké funkce
  • Bez souhlasu autora nesmíte balíček s AkoComment jakkoliv šířit (na CD, webu apod.)

Porušit lze tedy celkem jednoduše bod s vícenásobným použitím komponenty na několika vašich webech, porušit můžete i požadavek o nešíření bez souhlasu a navíc jsou jakékoliv odvozeniny (třeba AkoCommentPlus) nelegální. Je to v podstatě stejné, jako kdybyste šířili Microsoft Office s vámi přidanými šablonami...

Jenoznačné doporučení joomlaportal.cz - pokud jste Arthurovi nezaplatili, vyhněte se vícenásobnému využití jeho komponent a nepoužívejte odvozeniny (AkoBookPlus, AkoCommentPlus). Nejednodušší je nepoužívat tyto výtvory bez zaplacení vůbec a raději se podívat po něčem jiném.

Na následujícíh příkladech vidíte, že dostat se do křížku se zákonem je docela snadné.  A navíc o tom nemusíte vědět a nemusí vás tížit černé svědomí. Ale z pohledu trestního zákona se jedná o jednozančné porušení zákona, na které trestní zákoník pamatuje. Dříve či později se vám to může vymstít.

Vyplatí se věnovat pozornost licencím, můžete být opravdu nemile překvapeni. ostatně i u licence GNU GPL můžete dojít k jejímu porušení.