Následující článek vznikl jako kompilát různých zdrojů, které se zabývají tím, jak se používá internet, kolik je na něm stránek a co tvůrci těchto stránek vlastně používají. Logicky tak z toho můžete odvodit, jak moc Joomla! populární vlastně je. Článek bude plný dat a grafů. Nelze jej tedy proletět za pár sekund. Byli jste varováni.
Na úvod se sluší říct, jak vlastně veliké naše hřiště asi je. Dle serveru netcraft.com se bavíme o o skoro dvou miliardách stránek! Dobře, přesně je to jedna miliarda osmset milionů čtyřicet sedm tisíc jedenáct stránek. Pokud to převedem do relace počtu lidí na zemi, vyjde nám, že každí čtyři obyvatelé naší matičky Země mají svou internetovou stránku. Vzhledem k tomu, že jen polovina obyvatelstva zeměkoule má přístup k internetu, je to číslo ještě impozantnější.
A jak ten výsledek reprezentovat? Nabízí se jednoduché vysvětlení - každý čtvrtý člověk je kodér, který umí napsat HTML a vytvořit stránku! Asi si klepete na čelo, jako já. Myslím, že můžeme směle prohlásit, že na tom lví podíl určitě mají rozličné CMS (redakční systémy). Jsou prostě tak dobře udělané, že téměř kdokoliv může vytvořit svou osobní stánku, blog či firemní prezentaci. Skoro na lusknutí prstem.
Pojďme trochu dál a konkrétněji. Podle několika dalších výzkumů to vychází tak, že z toho počtu 2 miliard stránek je zhruba polovina postavena na nějakém redakčním systému. Server What CMS uvádí seznam asi 415 různých redakčních systémů, které mají nějaké "větší než malé" počty instalací. A hned jsme u první anomálie - jeden CMS vládne všem, jden jim všem káže (parafráze slavného výroku) a je to WordPress. Ve všech dostupných statistikách, které jsem zkoumal, se Wordpress za poslední léta blíží podílu 50 - 60% a nemění se to. Aby vás to číslo ještě více ohromilo, tak 30% všech stránek, které můžete na internetu navštívit má na svém pozadí běžící Wordpress, takže je to více než 600 000 000 stránek!
Ne, nepřešel jsem na temnou stranu, jen musím prostě říci, jak se situace má. Teď spadneme na zem. Na druhém místě v podílu mezi stránkami vytvořenými v redakčním systému je Joomla! jenže její podíl je nějakých 6%. Převedeno na globální podíl, bavíme se o podílu kolem 3% stránek celosvětově tj. desetkrát méně, než WordPress. V absolutních číslech je to nějakých 60 milonů stránek. A to není málo.
Stupně vítězů uzavírá třetí v pořadí - Drupal. Ten má asi 4% procenta v rámci "CMS" stránek. Další pořadí (pokud by vás zajímalo) je asi toto - Magento, Blogger,Shopify, Bitrix, Typo3, Squarespace, Presta Shop.
Jaké další trendy můžeme pozorovat? What CMS přináší "produktový list" Joomla!, který obsahuje další zajímavá fakta. Stránky dělí dle Alexa rankingu do několika kategorií a srovnává, ve kterém segmentu je daný systém nejsilnější :
Můžete si všimnout jedné zvláštnosti - Joomla! je sice celosvětově číslo 2, ale její popularita vychází hlavně z toho, že jí používá hodně stránek, které nepatří k největším, respektive nejnavštěvovanějším. Nejviditelnější je to v prvnách dvou kategoriích. Prvních 10 000 nejoblíbenějších stránek používá Joomlu jen ve dvou případech ze sta. Lze to interpretovat tak, že tvůrci opravdu masově populárních stránek Joomlu moc nemusí, ale na méně známé stránky (respektive řekněme méně populární) se Joomla dostane velmi dobře.
Tohle je velmi zajímavý graf. Která verze Joomly! je nejpoužívanější? Dámy a pánové, je to verze 1! a to ve více než 50 procentech instalacích, které se detekují jako Joomla. To je poněkud smutné, protože podpora verze 1.7 (poslední z řady 1) byla ukončena v únoru 2012. A ani verze 2, která je druhá nejpoužívanější není nějaká výhra - podpora skončila k 31.12.2014. Ach jo, tohle mne netěší.
Pokud se podíváme na statistiku používání podverzí v rámci třetí řady, dostaneme se k těmto výsledkům :
Nejpoužívanější je verze 3.8, následovaná verzí 3.9 a poté verzí 3.6. To už mi přijde fajn. V grafu jsou všechny verze a ten červený koláč je verze 1.5 (více než 50%) a oranžová je verze 2.5 :
Další zajímavá statistika říká, v jakém jazyce se daná stránka objevuje :
Vede anlgličtina, pak máme němčinu, španělštinu a ruštinu. Potěšující je, že čeština je na 16. místě, slovenština o čtyři místa dál.. A teď mi dovolte malou spekulaci. Vycházím z čísel na What CMS. Pokud je celkové množství stránek asi 1,8 miliardy a Joomla má podíl 5.4%, dostáváme asi 97 000 000 stránek s Joomlou. Pokud je na 0,5% z nich použita čeština, vychází nám, že Joomla stránek v Česku je trochu více než půl milionu. Slovenština má podíl něco kolem 0,4%. Takže můžeme konstatovat, že náš portál "obhospodaří" zhruba milion stránek postavených na Joomle, které hovoří česky nebo slovensky.
No a ještě chybí asi výčet stránek, kde lze Joomlu najít - zkuste IT Wire.com, UN ric.org, Nintendo Nordic a nebo zkuste stránku Joomla Showcase.
Blog Joomla