Přihlásit se
V tomto článku bych vám chtěl představit svou vizi toho, co bych chtěl v roce 2007 připravit pro komunitu. Jsou to čistě mé osobní projekty spojené s komunitou. Hlavně doufám, že mi s nimi pomůžete. Berte to jako jakési předsevzetí.

Pravidelní návštěvníci vědí, že jsem se za poslední 2 měsíce velmi stáhnul a výrazněji jsem se zde neprojevoval. Neznamená to ovšem, že se nic neděje a že se nic nechystá a tak všeobecně. Zjistil jsem, že to tady zvládáte i bez mé aktivity velmi dobře, jen ty články moc nevznikají. Ale teď už k tomu, co chci říci.

Zde najdete několik bodů, které bych chtěl v tomto roce dát dohromady a "rozseknout" je:

1. Příručka pro totální zelenáče

V době, kdy jsem tuto příručku vytvářel, byla taková situace, která naznačovala, že nová verze Joomly! (nyní označovaná 1.5) je lehce před spadnutím. Kdo příručku četl tak jistě ví, že popisuje Joomlu! verze 1.0.x a zároveň se snaží vše vysvětlovat. V závěru příručky se zmiňuji o tom, že přidám i druhý díl. Myslel jsem si, že ten bude založen na nové Joomle!, ale to se ukázalo jako nesprávná myšlenka. Protože mi chodí stále více mailů, které se na příručku odkazují a ptají se, "kdy teda jako bude ten druhý díl", rozhodl jsem se, že s tím musím něco udělat.

Dobrá zpráva pro všechny - druhý díl tedy bude. Začínám sbírat síly a pomalu jej začnu vytvářet. Druhý díl se pokusí názorně vysvětlit, jak Joomlu! nainstalovat na hostingový server, co a jak nastavit, na co si dát pozor a jak začít se svými stránkami. Předpokládám, že zde opět najdete své oblíbené hrdiny. Vyhrazuji si právo nesdělovat, kdy příručka bude hotová a prosím o shovívavost. 

 

2. Projekt Džumlaček 

Pokročilejší uživatelé si možná pamatují na mé články o WAMP řešeních (Apache, MySQL a PHP pro Windows) spolu s popisem různých speciálních Joomla! Standalone Serverech. pro nezasvěcené - dostanete jeden balík, v něm je soubor např. Joomla.exe, po jehož spuštění to v počítači zažbluňká, v rákosí lupne a otevře se okno prohlížeče, kde běží Joomla! na vašem počítači. Ideální na přenášení na USB klíčence a spustitelné všude tam, kde jsou Windows. navíc to můžete (pokud je to na klíčence) neustále upravovat a dokonce z toho exportovat i na vaše webové sídlo.

Dostal jsem se (díky licenci GNU GPL) k velmi zajímavému a lehce upravitelnému projektu WAMP serveru, takže připravuji český "ksicht" (pro znalce interface nebo také frontend), který bychom mohli ditribuovat mezi uživatele. práce s ním je pak velmi jednoduchá a efektní. Poodhalím toho ještě více - v rámci svých programátorských dovedností a zkušeností s Delphi jsem se dostal k FreePascalu a jeho nadstavbě Lazarus a narazil na existující francouzský projekt fvpatwds, který jsem upravil k obrazu svému a hodlám vypustit do světa. Další podrobnosti později, mám sice nějakou použitelnou verzi, musím však řádně testovat a testovat a simulovat. 

 

 3. Projekt Joomla! LiveCD

V rámci hledání nějakých projektů jsem také narazil na slibně vypadající mini distribuci Linuxu, kterou jsem dlouho hledal. V zásadě jde o to, že si připravíte svou prezentaci v Joomle! vyexportujete ji, dle daného postupu někam připálíte na CD a můžete svůj projekt prezentovat. Stačí vložit CD do mechaniky, nastartovat počítač a po nějaké době se objeví internetový prohlížeč v tzv. kiosk módu se spuštěnou Joomlou!. Nikdo nemusí nic nastavovat, mělo by to fungovat na (skoro)  libovolném PC vybaveném CD mechanikou (snad by to mělo jít i z USB klíčenky). Jsem momentálně v prvotní fázi testování, uvidíme, jak to půjde dál. V tuto chvíli není úplně jasné, jak to nakonec dopadne a jestli projekt zdárně dokončím. Každopádně v určitou chvíli budu potřebovat testovací "Karlíky" z vašich řad.

 

4. Joomla 1.5 CZ

Tento projekt běží, momentálně je trochu pozastaven z důvodu opravdu masivních změn uvnitř struktury Joomly!. Změn je opravdu tolik, že vytvářet nejaktuálnější překlad každý týden je opravdu zbytečné. Původně už se teď měly jen dodělávat kosmetické věci, jenže vývojový tým neustále mění počet souborů pro překlad, přejmenovává je, "šoupe" s přeloženými řetězci v rámci jednotlivých souborů apod. 

 

5. Joomla dokumentace v češtině 

Protože se v poslední době objevilo docela dost návodů, pokusím se udělat nějakou kompilaci  pro české uživatele. Mým snem je zpracovat tuto dokumentaci pomocí programu Wink, který je schopen přímo ukázat, jak se dané věci dělají v prostředí Joomly!. nějaké návody už tady jsou (třeba průvodce instalací), ale chtělo by to něco pokročilejšího.

 

6. Výraznější rozšíření týmu 

Chtěl bych v tomto roce získat více spolupracovníků. Osobně mi velmi vadí, že zde funguje princip "mlčící" většiny. Nemůžu pochopit, že zde pro všechny pracuje maximálně desítka lidí, zatímco zbylé skoro 3 000 se vezou v závěsu! Vždyť i národní divadlo nese nápis "národ sobě". Proč bychom si nemohli obdobné heslo zavést i tady? Pokusím se promyslet postupy, jak zaangažovat více lidí a tomu se chci opravdu věnovat. 

Zároveň bych chtěl vyzvat i vás, reagujte, reagujte a reagujte. Jen tak můžeme vývojem české Joomly! někam pohnout. 

 

7. Diskuze o překladech

Stále narážím na to, že spousta lidí má připomínky k používané terminologii v rámci našeho českého překladu. Chtěl bych připravit nějaký slovníček a prodiskutovat (ale opravdu konstruktivně) co změnit, co zachovat apod. 

 

Všechny zde uvedené věci berte jako mou osobní iniciativu a jsou to projekty, které padají na mou hlavu. Zároveň však všechny projekty potřebují zpětnou vazbu od vás, uživatelů. Navíc každý z těchto projektů může skončit, bez jakéhokoliv vysvětlování, hlavně proto, protože o něj nebude zájem nebo dostatek času.

Stále trvá výzva, pokud něco umíte a chcete s námi spolupracovat, dejte o sobě vědět.