Přihlásit se
Joomla Demo

Chystáte se vytvořit své první webové stránky v Joomla? Ale kde začít a co dělat potom? Kdo vám může pomoci?  Musíte si nainstalovat šablonu? Budete potřebovat nějaké rozšíření pro přidání nových funkcí? Seznámení s Joomla a všemi jejími možnostmi může být trošku náročnější. Ale my všichni jsme si tím prošli a kryjeme vám záda. Zkoumejte, buďte trpěliví a bavte se!

Naučte se s Joomla pracovat

Dejte si na čas a naučte se základy práce s Joomla od nuly. Později vám to ušetří spoustu času. Čtěte návody nebo sledujte videa, abyste pochopili základní terminologii a funkce. Vytvářejte články, položky nabídek a moduly a umisťujte je na různá místa na stránce, dokud se důkladně neseznámíte s tím, jak dostat obsah tam, kde jej chcete zobrazit. Jakmile tento aspekt zcela pochopíte, začněte pracovat na přizpůsobení. Dělejte jeden krok za druhým a zjistíte, že každý další krok je mnohem snazší. Na Youtube najdete bezplatná výuková videa.

Učte se od ostatních

Na Joomlaportal.cz je velká skupina lidí, kteří s Joomla pracují, zaregistrujte se na web a přidejte se k ní.

Příprava a tvorba stránek

Nejprve si určete strukturu obsahu webových stránek. Pro koho web vytváříte? Jaký je účel webu?

Vytvořte kompletní osnovu webu. Sestavte si seznam stránek, které chcete na webu mít, a určete si co na nich chcete mít. Nakreslete si osnovu webových stránek. Pokud máte dobrý náčrt toho, co chcete, je tvorba skutečných webových stránek mnohem snazší. Najděte nebo vytvořte fotografie, které chcete použít, a předem si napište vše, co potřebujete. Náčrt úvodní stránky webu si nechte na konec.

Mnoho začínajících uživatelů si nejprve vyhledá Joomla šablonu. To je lákavé, ale ne vždy vhodné. Mnohem efektivnější je začít se strukturou obsahu. Šablona je pouze stylování vzhledu webu.

Instalace Joomla

Až budete mít svou osnovu hotovou, začněte s instalací Joomla. Stáhněte si aktuální verzi Joomla! z odkazu na stránce www.joomla.org/4

Přesuňte stažený soubor zip instalačního balíčku Joomla na server vašeho webhostingu. Je rychlejší přesunout stažený instalační balíček.zip na váš server a rozbalit jej tam, než jej rozbalovat v počítači a poté přesouvat soubory. Jestliže nevíte jak soubor .zip rozbalit na serveru, netrapte se tím, rozbalte a nakopírujte soubory na server přímo z počítače.

Spusťte webový instalátor Joomla otevřením prohlížeče a zadáním názvu domény vašeho webu např. www.nazevmestranky.cz. Joomla se pokusí automaticky detekovat jazyk vašeho prohlížeče a nastaví instalátor do češtiny.

  1. Vyplňte název vašeho webu a nastavte přihlašovací údaje.
  2. Zadejte jméno Super správce. Takto vás Joomla přivítá, když se na web přihlásíte.
  3. Zadejte uživatelské jméno Super správce pro přihlášení. Vyhněte se použití jména admin a podobně.
  4. Zadejte heslo pro přihlášení na web a e-mail správce. Pamatujte, že Super správce má plnou kontrolu nad celým webem, proto zvolte silnější heslo. Jméno i heslo můžete poté kdykoliv změnit.
  5. Zadejte informace o databázi, z pravidla vám tyto informace zašle váš webhosting. Každá instalace Joomla! vyžaduje databázi. Databáze bude ukládat data, pro články, nabídky, kategorie, uživatelé atd.
  6. Po kliknutí na tlačítko "Instalovat Joomla" byste měli vidět rotující logo Joomla a po dokončení instalace byste měli vidět informaci o úspěšné instalaci Joomla na server.

Gratulujeme! Joomla! 4 je nyní nainstalovaná. Zatím neinstalujte žádná rozšíření nebo šablony.

Vytvořte si obsah

Po instalaci můžete začít vytvářet kategorie, články a položky menu v Joomla. Sledujte, jak struktura obsahu ožívá. Nikdy nekopírujte do článku formátovaný text např. text z Wordu. Váš web pak bude vypadat špatně a budete si myslet, že jste jej rozbili. Vždy obsah vkládejte jako prostý text a naformátujte jej v rámci systému Joomla pomocí vestavěného textového editoru.

Přidejte moduly

Pokud váš projekt tvorby webových stránek obsahuje bloky určitého typu (například nejnovější články, přihlašovací blok, vyhledávání), budete potřebovat moduly. Moduly jsou vestavěné bloky, které umožňují zobrazovat obsah na určitém místě webu. Přiřadíte je k položkám menu a vyberete pro ně pozici. Pozice modulů jsou definovány v šabloně Joomla a každá šablona má své vlastní pozice a názvy pozic.

Můžete použít základní šablonu systému Joomla nebo si pro začátek najít jinou bezplatnou šablonu. Mějte na paměti, že tvůrci šablon často používají vynikající obrázky, aby své Joomla šablony prodali, a zkuste si představit, jak by to vypadalo, kdybyste použili vlastní materiál. Věnujte prozkoumání Joomla šablony dostatek času. Zjistěte, jaké pozice modulů jsou k dispozici, a přiřaďte své moduly na tyto pozice a ke správným položkám menu, aby byly vaše webové stránky kompletní.

Pokud jste pracovali s WordPress systémem nebo statickými HTML stránkami zjistíte, že Joomla funguje trochu jinak.

Pokud přicházíte z jiného redakčního systému (CMS), možná budete mít tendenci hledat zásuvné moduly nebo rozšíření prakticky pro všechno. Joomla má však spoustu funkcí vestavěných nebo existuje poměrně snadný způsob, jak je vytvořit. Nemusíte tedy vždy instalovat rozšíření, abyste přidali nějakou funkci. Než začnete instalovat další věci, ujistěte se, že rozumíte základním principům systému Joomla. Vyzkoušejte, jak daleko se můžete při tvorbě webu dostat bez instalace dalších rozšíření.

Pokud potřebujete nějaké rozšíření, je dobré vědět, že Joomla má tři typy rozšíření: komponenty, moduly (bloky, které něco zobrazují) a pluginy (malé aplikace, které přidávají trochu funkcí navíc). Vaším místem pro hledání rozšíření by měl být vždy adresář rozšíření Joomla: extensions.joomla.org. Snažte se vyhnout instalaci velkého množství rozšíření.

Vyberte si kvalitní Joomla hosting, kde berou vážně rychlost a bezpečnost a ideálně takový, který je aktivně optimalizován pro Joomla.

Učte se dál

Navštěvujte setkání české Joomla komunity, Joomla Days nebo konference. Budete překvapeni, jak rychle a kolik se toho můžete naučit. Nainstalujte Joomla! 4, zkoumejte a bavte se tvorbou nových webových stránek!