Přihlásit se

Není důležité, jestli chcete vytvořit blog o cestování, sbírku receptů nebo firemní prezentaci, všechny webové stránky mají společný cíl, představit návštěvníkům nějakou textovou nebo vizuální informaci, tedy obsah. S Joomla! je velmi snadné vytvořit web a uspořádat obsah stránek.

 

Obsah by měl být dobře organizovaný už v začátku tvorby vašich webových stránek. Kvalitní struktura obsahu je důležitá nejen pro prezentaci obsahu návštěvníkům (frontend), ale také pro vás jako správce nebo editora (backend). Na začátku může mít vaše webová stránka jen několik částí obsahu, jako stránku "O mě", galerii obrázků a nebo kontaktní formulář. Web však může růst, a pokud nezačnete obsah hned na začátku organizovat, budete mít později potíže. S Joomla! je velmi snadné uspořádat obsah pomocí článků a kategorií. Na rozdíl od jiných systémů správy obsahu Joomla! nerozlišuje mezi "statickými" stránkami a blogy, veškerý textový obsah je článek.

Když se přihlásíte do backendu, najdete na první pohled "Obsah" v levém postranním panelu.

Články Joomla!

Článek je každý text, který napíšete a který chcete prezentovat na svých webových stránkách. Může to být krátký text, dlouhý příspěvek na blogu nebo váš oblíbený recept na dort. Pokud s Joomla! začínáte, může být pro vás užitečné nainstalovat si ukázková data.
Balíček ukázkových dat má vlastní sadu článků, menu nabídek a modulů, které můžete použít pro seznámení se s redakčním systémem. Instalaci ukázkových dat můžete provést v samotném kroku instalace Joomla. Pokud jste již Joomlu nainstalovali, zobrazí se možnost nainstalovat ukázková data v Ovládacím panelu.

Nyní máte nainstalovaná ukázková data. Když přejdete na Obsah -> Články, zobrazí se seznam článků a několik tlačítek:

Obsah webových stránek

Ve sloupcích vidíte titulek a alias článku (alias je součástí url adresy článku), stav (zveřejněný, nezveřejněný, archivovaný), úroveň přístupu (kdo může článek vidět na webové stránce), autora, jazyk, datum vytvoření, počet zhlednutí a jedinečné ID každého článku. Tlačítka v horní části stránky vám pomáhají se správou článků, můžete vybrat jeden nebo více článků a provést nějakou akci, například zneveřejnit všechny.

Článek má spoustu možností, které uvidíte při úpravách nebo vytváření článku. Pro organizaci obsahu je velmi důležitá kategorie.

Úprava článku Joomla

Kategorie Joomla

Kategorie je jako složka v počítači, kam ukládáte dokumenty, fotografie nebo jakýkoli soubor. A podobně jako složky v PC vám kategorie pomáhají uspořádat si obsah. Pokud hledáte fotografii z dovolené, budete pravděpodobně hledat ve složce "Dovolená 2021" a ne ve složce "Faktury". Stejným způsobem můžete organizovat a třídit své články v Joomla.

Standardní instalace Joomla (bez ukázkových dat) je instalována s jednou výchozí kategorií s názvem "Uncategorised". Při instalaci ukázkových dat se automaticky vytvoří několik dalších kategorií, například "Blog" pro ukázková data z blogu.

Ovládací panel pro kategorie je téměř stejný jako pro články.

Kategorie Joomla

Kategorie mohou být sestaveny jako strom s podkategoriemi, takže pokud má váš blog různá témata, můžete snadno vytvořit nové kategorie uvnitř "Blogu". Zjistíte, že je to velmi užitečná funkce, protože váš obsah roste a seznam článků je stále delší a delší. Řazení článků v kategoriích vám navíc pomůže prezentovat obsah na webových stránkách. Můžete například vytvořit položku nabídky menu typu "Kategorie Blog" pro zobrazení všech článků konkrétní kategorie nebo můžete použít jeden z několika Joomla modulů pro zobrazení seznamu článků nebo seznamu kategorií.

Joomla je velmi výkonný a flexibilní systém pro správu obsahu (CMS), který umožňuje vytvářet různé druhy webových stránek pouze s využitím základních funkcí Joomla. V tom je Joomla unikátní.

Tak do toho, nainstalujte Joomla 4, zkoumejte a bavte se tvorbou vlastních webových stránek!

Zdroj: joomla.org

Joomla 4 administrace