Přihlásit se

Skvělou vlastností Joomla 4 je nová šablona administrace, která se jmenuje Atum. Když poprvé nainstalujete Joomla a přihlásíte se jako Super uživatel, uvidíte admin šablonu Atum inteligentně uspořádanou s rozhraním splňujícím standardy WCAG 2.1 úrovně AA.

 

Šablona je plně responzivní založená na Bootstrap 5. Bootstrap je nejpopulárnější open source sada nástrojů pro tvorbu webu a webových aplikací. Webové stránky tak můžete snadno spravovat i z mobilního telefonu nebo tabletu. Úprava, přidání nebo úplné odstranění modulů v ovládacím panelu je stejně jednoduché jako kliknutí na malou ikonku ozubeného kolečka, která je vidět v pravém horním rohu každého z modulů. Po kliknutí na ikonu se zobrazí rozbalovací seznam, ve kterém můžete modul upravit nebo odstranit z hlavního panelu. Ve spodní části stránky šablony je také tlačítko "Přidat modul na Ovládací panel", pro přidání nových modulů na hlavní panel administrace. Takto pro uživatele vytvoříte přehlednou a jednoduchou administraci. Nastavíte věci tak, aby uživatel viděl jen to, co potřebuje ke své práci. V backendu můžete použít více než 20 různých typů modulů.

Joomla 4 template Atum

Vzhled na mobilním telefonu

verze pro mobil

Lidé si v minulosti stěžovali, že je Joomla příliš komplikovaná. To opravdu není, jen musíte zjednodušit to, co vaši uživatelé vidí v backendu. Snadno odstraníte to, co nepotřebují, a prezentujete jim přesně to, co potřebují, aby mohli dělat svou práci. Práce s Joomla 4 je pak velmi intuitivní a příjemná. Když upravujete admin šablonu Atum, můžete změnit i vzhled přihlašovací obrazovky, například logo, malé logo pro mobilní zařízení anebo barvy přihlašovací obrazovky.

 

Úprava stylu šablony

Přihlašovací obrazovka joomla4

 Hlavní panel administrace můžete přizpůsobit také pro určitou skupinu uživatelů. Jakmile zjistíte, co jednotlivé moduly dělají a jaká jsou jejich nastavení, můžete sestavit vlastní mix funkcí.

Další věc, která vám pomůže posunout přizpůsobení šablony na další úroveň, je znalost práce s Joomla ACL (Access Control List). Můžete pak přiřazovat moduly k určitým skupinám, které vytvoříte pro své uživatele. Šablonu Atum je velmi snadné přizpůsobit, a to i pro uživatele bez znalosti kódování. Pojďme se podívat na některé další věci, které lze v šabloně snadno upravit. Přihlaste se do administrace Joomla a přejděte na Hlavní panel > Systém > Styly šablon administrace > Atum - Default

Až se tam dostanete, klikněte na záložku "Nastavení barev" a uvidíte toto:

Úprava barev šablony

Změnou nastavení zde můžete zásadně změnit vzhled barev šablony. Změňme například hodnotu odstínu z 214 na 179, uložme ji. Přejděme na ovládací panel administrace a uvidíte toto:

demo administrace

Experimentujte a změňte i ostatní nastavení, abyste viděli, co šablona umí. Upravujte parametry, dokud nebudete spokojeni s novými barvami administrace Joomla.

Se znalostí kódování můžete doplnit vlastní styly šablony.

Přejděte na Hlavní panel > Systém > Šablony administrace > Atum - Default a klikněte na tlačítko "Vytvořit soubor". V novém okně označte adresář CSS a vytvořte nebo nahrajte nový soubor user.css. Do souboru můžete doplnit vlastní styly šablony. Tento soubor není během aktualizace Joomla přepisován, stejně jako v případě základní Joomla šablony Cassiopeia.

Vlastní css soubor

editace souboru šablony

Tohle je jen malá část toho, co můžete udělat s šablonou Atum. Snažte se přizpůsobit šablonu konkrétním uživatelům tak, aby jim bylo při přihlášení prezentováno pouze to, co potřebují ke své práci. Pokud jste byli z Joomla 3 zvyklí na horní vodorovné menu v administraci, můžete nainstalovat Phoca Top Menu Module, který horní menu v backendu Joomla zobrazí. Čeština k modulu je ke stažení na Bongovo.cz. Nechcete se učit nové rozložení menu? Přejděte do Systém > Moduly administrace. Najděte modul "Admin Menu" a otevřete jej, abyste mohli upravit nastavení předvolby zobrazení nabídky, tak jak jste byli zvyklí na Joomla 3.

Administrace - Alternativní vzhled

Stejná nastavení zobrazení najdete i v modulu Phoca Top Menu. 

Jednou z užitečných funkcí admin šablony je možnost přepsání výstupu komponent, modulů i pluginů. Dříve bylo složité získat jasný přehled o tom, jaké možnosti přepsání byly na webu Joomla k dispozici.

Přejděte na Hlavní panel > Systém > Šablony administrace > Atum - Default a klikněte na záložku "Vytvořit přepsání"  Zobrazí se vám všechny možnosti v jednom přehledném seznamu.

Přepsání výstupu

editor souborů šablony

Aktuálně se pro Joomla 4 připravuje komponenta na plánování úloh, která umožní v administraci Joomla spouštět automatizované úkoly. („pseudo-cron“). O této funkci si napíšeme v některém z dalších článků.

Tak do toho, nainstalujte Joomla 4, zkoumejte a bavte se tvorbou vlastních webových stránek. Napište do fóra a přidejte obrázek vaší upravené administrace Joomla 4 založené na šabloně Atum.

 

Zdroj: joomla.org

Atum Joomla 4 admin template