Přihlásit se

Aktualizace Joomla přímo z daného webu je funkce, kterou by každý správce měl dělat pravidelně. V tomto článku si přiblížíme, co se vlastně při aktualizace děje, co se může stát a jak tyto stavy řešit. Vždy se předpokládá, že máte udělanou zálohu, víte z jaké verze Joomla na jakou aktualizujete, rozšíření třetích stran jsou kompatibilní s novou verzí Joomla a zároveň hosting novou Joomla podporuje.

Při nabídnutí aktualizace z administračního rozhraní v ovládacích panelech, se po kliknutí na tlačítko Aktualizovat - Instalovat aktualizaci provedou tyto kroky:

  1. stažení (web stáhne aktualizační archiv souborů ze serverů Joomla)
  2. rozbalení a přepis (web provede rozbalení a nahrazení souborů jádra Joomla)
  3. upgrade databáze (web provede úpravu struktury tabulek Joomla pro aktuální verzi)

Při bezproblémovém provedení je vše aktualizováno a web plně funguje. Co se ale stane, když něco selže?

Pokud selže bod 1, aktualizace prostě neproběhne, Váš web bude nadále funkční.

Při selhání v bodě 2 může nastat situace, kdy část souborů je již aktuální, druhá část ne, případně jsou některé soubory poškozeny. V případě, že funguje přístup do administrace, není problém vyvolat aktualizaci znovu. Přejděte znovu na aktualizační stránky webu (V Ovládacích panelech je vlevo dole blok Údržba a tam je odkaz na aktualizaci Joomla), dále stiskneme Zkontrolovat aktualizace - Přeinstalovat soubory Jádra. Pokud tento krok opět havaruje, je možno celé jádro stáhnout a přepsat ručně přes FTP (samozřejmě krom adresářů installation/images).

Při selhání v bodě 3 (nebo pokud pokračujete z bodu 2 po manuálním přepsání jádra přes FTP) je nutné v administračním rozhraní přes Rozšíření - Spravovat - Databáze zvolit položku Opravit.

Nyní by Váš web měl bez problému fungovat. Pokud nefunguje (například místo obsahu zobrazuje bílou stránku), je pravděpodobně problém s kompatibilitou některého z rozšíření třetích stran, případně s nekompatibilním technickým pozadím hotingu (může být zastaralé PHP/MySQL). Řešení těchto problémů je ale na další článek. Jako první krok tedy doporučím vrátit web ze zálohy a před spuštěním aktualizace detailně zkontrolovat, že jak hosting, tak rozšíření třetích stran jsou s novou verzí kompatibilní.