Přihlásit se

Využití skrytých nabídek v Joomla! možná někomu přijde jako úplná samozřejmost, ale věřím, že po přečtení tohoto článku se spoustě lidí rozsvítí nad hlavou ta pomyslná žárovka, a začnou koumat, jak tento postup na svém webu využít ještě lépe ku svému prospěchu.

Co je to skryté menu (nabídka)?

Jak již asi víte, po vytvoření menu, coby seznamu položek různého typu - odkazů na články, přihlašovací stránky, kategorie eshopu atd. - je třeba vytvořit modul, který bude tyto odkazy zobrazovat pouhým smrtelníkům. Tento modul může být standardní nabídka v Joomla! nebo některé z rozšíření pro tvorbu pokročilých nabídek, jako třeba Maximenu CK nebo Accordeon menu CK.

Možná je dobré zdůraznit i fakt, že tento modul je potřeba zveřejnit, nastavit mu zobrazování na existující pozici a přiřadit ho položkám nabídek (všem, pouze vybraným, všem kromě vybraných nebo žádné).

Menu, které není zobrazované ve frontendu pomocí modulu označujeme jako skryté menu. Ti důvtipnější nebo systematičtější z nás si ho tak ve správci menu i nazvou. 

Proč vytvářet skryté menu?

Pokud jste to ještě nikdy nezkusili, pak možná dumáte, proč byste vlastně měli vytvářet nabídku, ke které se nikdo nedostane napřímo - tj. skrze nabídku, která je pouhým okem pozorovatelná jako Slunce na denní obloze. 

Inu, důvodů může být mnoho. Podívejme se na ty nejběžnější z nich:

Stránky určené jen vybranému publiku

Může jít o tzv. landing stránky pro marketingové kampaně, stránky pro vaše interní potřeby, testovací stránky, na které chcete jen poslat někomu odkaz. 

Chcete-li pro dočasnou propagaci využít stránky, ke kterým se běžně návštěvníci vašeho webu nemají dostat. Díky skrytému menu získáte adresu takové stránky tak, že jednoduše zkopírujete alias položky a vložíte ho za lomítko za doménou - domena.cz/alias-menu-polozky

Hezčí SEF URL bez spousty lomítek

Pokud máte stránku, která je v menu třeba až na třetí úrovni a nebo je to článek v blogu, či produkt v kategorii, a vy nechcete použít nějakou SEO komponentu, pomocí které byste URL zkrátili (JoomSEF, 404sef atd.), vytvořte tuto položku ve skrytém menu.

stránky na nižší úrovni menu - např. máte menu Služby -> Kadeřnictví -> Barvení vlasů, adresa Barvení vlasů se pak standardně vytvoří takto: domena.cz/sluzby/kadernictvi/barveni-vlasu, ale vy byste rádi docíli toho, aby adresa této stránky byla jen domena.cz/barveni-vlasu při zachování vícestupňové struktury menu. Jak na to? (Vytvořte ve skrytém menu položku článku Barvení vlasů s aliasem barveni-vlasu. V menu, které je vidět pak položku na třetí úrovni už pak vytvořte jen jako alias menu položky, kterou najdete v Systémových odkazech.

alias menu nabidky

články z blogu mívají obvykle adresu domena.cz/alias-kategorie/id-clanku-alias-clanku. Pokud ve skrytém menu vytvoříte menu položku článek, bude mít tento článek adresu domena.cz/alias-clanku - a to i při zobrazení v blogu. Získáte tak adresu bez aliasu kategorie a id. Toto řešení se vám může líbit zejména pokud už máte historicky adresy článků s ID a nemůžete si dovolit použít nový experimentální router Joomla!, který umožňuje odstranění id z adres článků.

produkty v eshopu Virtuemart mají při výchozím nastavení adresu tvořenou takto - domena.cz/alias-kategorie/alias-produktu nebo domena.cz/alias-menu-polozky-rozcestniku-kategorii/alias-produktu. Ano, můžete nastavit Virtuemart tak, aby nepřidával kategorie do adres produktů, ale přijdete tím o odkazy do kategorií v drobečkové navigaci. Vytvoříte-li položku produkt ve skyrtém menu, získáte zkrácenou adresu bez kategorií. Ale samo to není řešení pro eshopy se stovkami produktů. Tam je lepší využít třeba komponentu JoomSEF a nastavit ji tak, aby tvořila adresu produktu jen z aliasu produktu. Díky tomu získáte adresu: domena.cz/alias-produktu namisto domena.cz/kategorie/alias-produktu

Přiřazení modulů skryté menu položce

Např. v eshopu Virtuemart můžete chtít vytvořit skrytou položku Košík, abyste i na této stránce mohli zobrazovat ostatní moduly webu, jako je hlavní menu, patička, výběr měny atd. Na několika svých webech jsem využila např. modul Bgmax, díky kterému můžete každé stránce webu přiřadit jiné obrázkové pozadí. Moduly můžete samo přiřazovat i položkám z nabídek, které skryté nejsou. 

Zařazení stránky do mapy stránek

I stránky, které nejsou přístupné přímo přes viditelné menu můžete chtít odeslat k indexaci Google pomocí mapy stránek (sitemapu). Tím, že je vytvoříte ve skrytém menu a toto menu pak přiřadíte zvolené mapě stránek, docílíte toho, že se jejich adresy dostanou na seznam stránek odeslaných Google k indexaci v Search console.

To bylo několik příkladů využití skrytého menu při tvorbě webů a eshopů v Joomla! Jak jste na tom vy? Věděli jste o této možnosti? Využíváte ji na svých webech ještě jiným způsobem? Podělte se s ostatními o své nápady v komentářích pod článkem ;)