Pokud nevyužíváte služby hostingu, který už má Joomlu předinstalovanou, patrně se velmi brzy dostanete do situace, jak Joomlu! na hosting vůbec dostat. Nejlépe pomocí FTP účtu na FTP serveru, který každý hosting nabízí. Jenže potřebujete tzv. klienta, který zajistí komunikaci mezi vaším počítačem a hostingem. Pokud nevíte, který program zvolit, čtěte dále.
Teorie
FTP je protokol definující standard v komunikaci v rámci počítačové sítě (kterou je i internet). Komunikace probíhá ne dvou portech 20 a 21. Portem 21 se přenáší příkazy, port 20 slouží pouze k zasílání dat.
Nejčastěji se tento protokol používá k přenosu souborů mezi dvěma počítači na internetu. V našem případě se ze svého počítače připojujete k serveru, který vám nabízí hosting. K dispozici tak máte jistý prostor na disku, do kterého můžete ukládat sva data. Další součásti hostingového serveru zajistí prezentaci těchto dat na internetu.
V našem konkrétním případě umístíte do struktury vašeho definovaného prostoru rozbalený balíček Joomly! a pak už jen Web server ve spolupráci s PHP interpreterem zajistí zobrazení stránek. To ale není obsahem tohoto článku, nás zajímá fáze, kdy soubory na hostingový server teprve kopírujeme.
Klienti
Pokud znáte programy vycházející z legendárního programu Norton Commander (dnes asi nejznámější Total Commander, Free Commander, Servant Salamander, Midnight Commander nebo Krusader), bude vám prostředí většiny FTP klientů známé. Na obrazovce jsou dva panely - v jednom je struktura složek na vašem lokálním počítači a ve druhém panelu je struktura složek hostingového serveru. Soubory se pak kopírují z jednoho okna do druhého. K dispozici jsou celkem tři základní druhy klientů.
1. Samostatní klienti
Jsou to jednoúčelové programy, jejichž jedinou funkcí je zajistit komunikaci pomocí FTP protokolu. Asi nejznámějším programem je Filezilla. Jedná se o projekt šířený pod stejnou licencí jako je Joomla! K dispozici je pro Windows, Mac OS i Linux. WinSCP je další program, který můžete použít. Je z dílny českého autora a k dispozici pro Windows.
2. Programy s integrovanou funkcí FTP klienta
Za touto kategorií se skrývají především komplexní správci souborů, jejichž patrně nejpoužívanějším reprezentantem je Total Commander. Ten plní standardní funkce kladené na správce souborů a navíc má v sobě integrovaného FTP klienta. Řada lidí se při jeho používání setkává s problémy, které lze označit jako "typické" právě pro Total Commander. Prvním z nich je vlastnost měnit názvy souborů, respektive velká a malá písmena v nich. Hostingový server to nemá rád a Joomla! pak nefunguje. U nás na fóru se to řeší docela často. Další problém pak trochu souvisí s tím, jak masivně se TC používá. Všimli si toho i autoři škodlivého software a skrz TC získávají hesla k vašim FTP účtům a hackují vaše stránky.
Další programy už jen telegraficky. FTP klienta najdete např. v dalších programech a to FreeCommander (pro Windows), Unreal Commander (také pro Windows), DoubleCommander (Windows a Linux), muCommander (WIndows, Linux a MacOS), Krusader (Linux) a určitě i řada jiných.
Na konec jsem si nechal perličku v podobě FTP klienta do internetového prohlížeče. Jako první jsem před lety objevil projekt nazvaný FireFTP. Je to doplněk do Firefoxu. Obdobně je na tom i Google Chrome, který disponuje doplňkem Free FTP.
3. FTP klient online
Některé hostingové firmy nabízejí FTP klienta, který funguje v libovolném internetovém prohlížeči. Obvykle je postaveno na projektu WebFTP nebo net2ftp. Je to rychlé a dobré řešení, ale jen tehdy, pokud víte, kdo web variantu provozuje (obvykle váš hosting, případně vy sami na své stránce). Je totiž příliš lákavé někde zpřístupnit WebFTP klienta a pak už jen sbírat uživatelská hesla a jména na různé stránky...
Závěr
Pokud se rozhodnete FTP použít, dejte si i nějaký čas najít vhodný program. Patrně jej budete používat pravidelně. A to už za nějaké testování stojí.