Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Nekompatibilní šablona s Joomla 4

13. pro 2022 10:11 #147463
Odpověď od xunil
Zkušený uživatel
Nejsem vývojář, ale kdybych byl :))) Tak se do měsíce se snažím aby můj sw byl již provozuschopný na PHP 8.2. Takhle mi to přijde, že dnes je vyladěný web na PHP 7.4 ale co je to platné když už 7.4 je v důchodu a PHP 8.0 se tam chystá. Nevím jestli je to moc rychlé ale Joomla taky jednu dobu měla představu, že zrychlí tempo vývoje, což se zase nelíbí vývojářům rozšíření. Chtělo by to nějak sladit ale evidentně to není tak jednoduché.

13. pro 2022 20:29 #147464
Odpověď od Cony
Moderátor
No ono vyřešení všech těch deprecated chyb není ani tak otázkou nekompatibility s rozšířeními. Plno těch chyb je způsobeno tím že Joomla 4 označila některé funkce a procesy jako deprecated, ale sama je v jádru ještě používá :) Tzn. ten kdo vymyslel nové MVC, staré označil jako deprecated, podle mne nedodělal práci, protože ho nechal ještě i v jádru.
Pro vývojáře jeto pak spíš už jen zmatek, protože nejrychlejší způsob jak zjistit, jak se něco má dělat správně, je podívat se do nějakého rozšíření v jádru (články nebo kontakty) a udělat to stejně. Na a když je tam teď smíchán nový a starý kód, tak to je jen zmatek :)

13. pro 2022 21:11 #147465
Odpověď od Mirek
Začátečník
Zdravím a děkuji všem za vyčerpávající odpovědi. Jsem rád, že tu zazněly názory obou stran, tedy strany vývojářů i zákazníků. Vidím, že nejsem jediný, kdo toto řeší a má zákazníky, které je mnohdy složité přesvědčit k takovémuto upgrade a to je přesně to, co právě řeším. Z technického hlediska je samozřejmě lepší upgradovat, jenže bohužel je tu i ta druhá, neméně podstatná, stránka věci a to pohled zákazníka. Mezi mými weby jsou právě i takové, které jsem kdysi vytvářel za pár stovek, mnohdy i zadarmo, např. pro nějaké spolky, sportovní kluby atd., stránky jsou třeba i 10 let staré, samozřejmě vypadají hrozně, nicméně zákazníkovi stačí. Vím, že některé z mých webů aktualizuji bez problémů, ale někde narazím přesně na ten problém, že zákazník nechce (a vlastně se mu z jeho pohledu snad asi ani nelze divit) utrácet peníze za nový web, který vlastně nepotřebuje a oproti stávajícímu mu, vzhledem k jeho nízkým požadavkům, nic navíc nepřinese, když už (vztaženo třeba právě ke sportovnímu klubu) 2 roky šetří na to, aby děti mohly cvičit na nových žíněnkách... Ještě jednou děkuji všem za vaše názory a zkušenosti 😊

13. pro 2022 21:12 #147466
Odpověď od Mirek
Začátečník
Zdravím a děkuji všem za vyčerpávající odpovědi. Jsem rád, že tu zazněly názory obou stran, tedy strany vývojářů i zákazníků. Vidím, že nejsem jediný, kdo toto řeší a má zákazníky, které je mnohdy složité přesvědčit k takovémuto upgrade a to je přesně to, co právě řeším. Z technického hlediska je samozřejmě lepší upgradovat, jenže bohužel je tu i ta druhá, neméně podstatná, stránka věci a to pohled zákazníka. Mezi mými weby jsou právě i takové, které jsem kdysi vytvářel za pár stovek, mnohdy i zadarmo, např. pro nějaké spolky, sportovní kluby atd., stránky jsou třeba i 10 let staré, samozřejmě vypadají hrozně, nicméně zákazníkovi stačí. Vím, že některé z mých webů aktualizuji bez problémů, ale někde narazím přesně na ten problém, že zákazník nechce (a vlastně se mu z jeho pohledu snad asi ani nelze divit) utrácet peníze za nový web, který vlastně nepotřebuje a oproti stávajícímu mu, vzhledem k jeho nízkým požadavkům, nic navíc nepřinese, když už (vztaženo třeba právě ke sportovnímu klubu) 2 roky šetří na to, aby děti mohly cvičit na nových žíněnkách... 

Ještě jednou děkuji všem za vaše názory a zkušenosti 

15. pro 2022 01:25 #147471
Odpověď od H13
Admin

ale někde narazím přesně na ten problém, že zákazník nechce (a vlastně se mu z jeho pohledu snad asi ani nelze divit) utrácet peníze za nový web, který vlastně nepotřebuje a oproti stávajícímu mu, vzhledem k jeho nízkým požadavkům, nic navíc nepřinese, když už (vztaženo třeba právě ke sportovnímu klubu) 2 roky šetří na to, aby děti mohly cvičit na nových žíněnkách...


Otázkou pak také je, co na to říká webhosting? Vzhledem k různým bezpečnostním hrozbám znamená taková stará instance pro webhosting zvýšené náklady (ať už v podobě udržování starých technologií, nebo izolování starých potencionálně nebezpečnějších instancí, atd.).


 

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

15. pro 2022 20:09 #147475
Odpověď od Cony
Moderátor
No z mé zkušenosti mají větší hostingy obvykle spíše problém s nasazením nových verzí PHP, než s vyřazením starých :)

Powered by Fórum