Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

4. Joomla! sraz

19. zář 2019 08:13 #140738
Odpověď od klucon
Pokročilý uživatel

Noro napsal: Ahojte,

ja sa chystám 18. 10. prísť. Fúfam, že budú zaujímavé prednášky. Mňa napríklad zaujíma prechod z Joomla 3.x na Joomla 4.x a prípadné problémy.
Napr.:
Ako je to s kompatibilitou šablón ?
Stačí mať PHP 7.x a skontrolovať kompatibilitu rozšírení ?

Noro


Ahoj Noro,
termín srazu je 19.10.. Pravděpodobně ses překlikl ☺️

19. zář 2019 08:16 #140740
Odpověď od Noro
Začátečník
OK, ďakujem.
Ja prídem do Brna 18.10. Z Brna pôjdem ráno 19.10. do Olomouca. V aute mám 2 miesta voľné :-)

Noro

19. zář 2019 11:32 #140742
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
Já tentokrát bohužel nemohu, musím do Kroměříže. Bude nějaký záznam? Díky.

19. zář 2019 14:20 #140743
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Mě zajímá jak přeprogramovat plugin a moduly z J3 na J4 na konkrétním příkladu a ne to co je v dokumentaci.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

19. zář 2019 16:32 #140745
Odpověď od H13
Admin
Co se týče modulů a pluginů, tak tam to přeprogramování bude minimální, spíš půjde o nahrazování typu:

Z:
JFactory::

NA:
use Joomla\CMS\Factory;

Factory::

atd.,
tedy používání namespace a potom nahrazení nějakých zastaralých metod (u pluginů a modulů spíš opravdu v minimálním množstvi). Tady opravdu asi bude stačit dokumentace:
docs.joomla.org/Special:MyLanguage/Poten...y_issues_in_Joomla_4

Horší to bude u komponent a ještě horší to bude, pokud se někdo rozhodne přepsat komponentu pod novej MVC framework. Ale protože v Joomle! 4 bude ještě fungovat standardní MVC, tipuju, že převádění na novej MVC bude probíhat postupně během pár let.

Každopádně veškerou aktivitu ohledně programování pod J! 4 bych nechal až na dobu, kdy bude Beta.

Zpět k pluginůn, teď jsem nainstaloval systémovej plugin Phoca Open Graph System plugin v Joomle! 4. Bez jakýchkoliv změn funguje jak v J!3 tak J!4.


Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

19. zář 2019 20:09 #140746
Odpověď od klucon
Pokročilý uživatel

H13 napsal: Horší to bude u komponent a ještě horší to bude, pokud se někdo rozhodne přepsat komponentu pod novej MVC framework. Ale protože v Joomle! 4 bude ještě fungovat standardní MVC, tipuju, že převádění na novej MVC bude probíhat postupně během pár let.

Někde na GitHubu jsem četl, že J!5 by měla mít nový MVC, který nebude zpětně kompatibilní.

H13 napsal: Každopádně veškerou aktivitu ohledně programování pod J! 4 bych nechal až na dobu, kdy bude Beta.


Joomla!4 Alpha 12 by měla být poslední Alpha verzí. Pak by měla následovat Beta verze..
Co jsem včera pročítal GitHub, tak by měli mít většinu změn z Joomla! 3.9.x sloučených a hotových.

Zároveň se finalizuje i Joomla 3.10.. Očekávám každým dnem vydání Joomla! 3.9.12 a Joomla!4 Alpha 12

Powered by Fórum