Přihlásit se

Tak máme na webu nějak mrtvo. Že by jarní únava?
V tom případě bych Vás rád popíchnul k zapřemýšlení nad častým problémem a dotazem: "Jaké kódování češtiny si mám vybrat?"

Jistě si každý z nás pamatuje hodiny dějepisu, kde jsme se učili (a možná někteří z nás ještě učí), jak Cyril a Metoděj, pak Jan Hus dále Jan Ámos a nakonec obrozenci přispěli k vzniku a rozvoji psané češtiny. Co nám to ale provedli? Dali nám dvě I(Y) a písmena s háčky.Správně křičí jedni, na nás se nesmí šetřit. Ouha říkají druzí, například autoři lokalizací programů.
Kódování češtiny - to je problém, se kterým se každý z nás potýkal, potýká a potýkat bude. Může nás jen těšit, že třeba azbuka a čínské písmo jsou se západní latinkou ještě méně kompatibilní.
V současnosti máme tři volby:

  • ISO 8859-2 - ze světa Unixu preferované zvláště programátory
  • WIN 1250 - které nám nadělil systém windows
  • Unicode (představované UTF8 nebo UTF16) - možná spása a cesta dopředu
Nechci si zde hrát na machra a tvářit se co všechno znám, a tak zde uvedu jen dva odkazy na weby, kde o kódování píšou víc:
Proč používat kódování ISO
Jak psát web - kódování

Každý z nás má právo na svoji volbu a proto na mamboportal.cz podporujeme obě verze kódování. Rozpoutávat diskuzi o tom, které kódování je lepší asi také nemá smysl, protže bychom se na ničem konkrétně nedohodli. Osobně preferuji kódování ISO, protože s ním mám méně problémů při převádění webů mezi různými platformami, ale uznávám je to věc stylu práce a zkušeností.
O čem bych ale chtěl diskuzi rozpoutat, je zda bychom neměli začít podporavat i Unicode a případně časem přejít jen na toto kódování. Používat starý prohlížeč, který Unicode nezvládne je v současné době už sebevražda a tak by mně zajímal Váš názor.

Přeju pěkný den

HonzaG