Přihlásit se
Pravidelný občasník o dění v zákulisí opět přichází s několika novinkami - jak to bude s příští verzí Joomly! 1.0.x a které knihy, popisující Joomlu!, se dají sehnat. Více informací uvnitř článku.

Včera se na vývojářském webu objevila informace o tom, jak to vypadá s budoucností Joomly! a co tedy můžeme čekat. Asi vás nepřekvapí, že vývojáři mají plnou hlavu nové verze 1.5 která se chystá opravdu už velmi dlouho. Když zaspekuluji a podívám se zpět, mluví se o nové verzi skoro rok, vyvíjí se již od konce loňského roku.

V článku se popisují věci, kterými prošel vývojový tým. Ten byl formálně rozdělen na vlastní vývojový tým pracující na nové verzi (Development workgroup) a tým spravující produkční verzi (Quality & Testing Team). Role obou týmu je jasná - vyvíjet nebo testovat. Zároveň s tím se objevila zajímavá informace. Byly započaty práce na verzi 1.0.12, která by snad měla vyřešit problémy s verzemi větve 1.0.x. Opraví se v ní nějaké chyby a bude vydána. Zároveň bylo řečeno, že verze 1.0.12 bude defintivně poslední verzí k dispozici ve větvi 1.0.x. Pokud se samozřejmě neobjeví nějaká kritická bezpečnostní chyba, která by si vyžádala urychlenou náhradu. Hlavním tématem je opět bezpečnost, kontrolovány byly hlavně SQL dotazy s ohledem na možnost "code injection" tedy metody podvržení hackerského kódu.

Pochopil jsem z toho, že se síly početného týmu vývojářů nebudou tříštit mezi dvě verze. Poté, co bude  vydána verze stabilní, bude se vývojový tým soustředit na vývoj nové větve. Verze stabilní bude předána týmu Q&T a ten ji bude dále rozvíjet a udržovat. Obdobný model drží např. i GIMP, ten je ale důslednější. Liché verze jsou vývojové, stabilní jsou sudé. Například teď je stabilní verze ve větvi 2.2.x a vývojová 2.3.x. To jen pro vaši představu. Jen okrajově je zmiňována verze 1.6, ale jen právě jako příklad - poté co bude 1.5 stabilní a finální, přejde vývojový tým právě na verz 1.6 a Q&T dostane verzi 1.5 na starost.

Další informací, která se na vývojářských stránkách objevila je fakt,  že vývojový tým hledá všechny autory, kteří nějakou knihu o Joomle! napsali, aby se ozvali. Třeba o něčem víte. Pokud ano, neváhejte a kontaktujte vývojáře. Předpokládám, že vaše informace bude uživatelům naservírována.

Pro dnešek vše.