V druhém díle seriálu bych vám chtěl představit nástroj, který vám pomůže zkvalitnit příspěvky, které vytvoříte v Mambu. Podíváme se na OpenOffice.org
Jak můžete využít
OpenOffice.org? Co to vlastně je? Jemný úvod pro ty,
kteří o tomto výtečném programu ještě
neslyšeli. OpenOffice.org je multiplatformní kancelářský
balík, který obsahuje několik aplikací, které
využijete pro běžnou práci doma nebo ve firmě. Pokud znáte
Windows, znáte možná i program s názvem
Microsoft Office. Právě takovým produktem je i
OpenOffice.org. Má ovšem jednu podstatnou výhodu a to
je cena. Je šířen zdarma, ale neznamená to, že by
byl nějak omezený či nedodělaný. V této
chvíli nás nejvíce zajímá program
Writer, což je textový editor. Umožní vám psát
libovolný text, formátovat jej či vkládat
obrázky.
To, kvůli čemu mohu OpenOffice.org doporučit, je jeho kontrola pravopisu. Abych byl přesnější – jedná se o korektor překlepů. Vestavěná funkce totiž porovnává vámi napsaná slova se svým slovníkem a v momentě kdy jej nenajde, dá vám to na vědomí v podobě červené vlnovky. Neznamená to nutně , že slovo je špatně. Někdy prostě nemusí být ve slovníku. Ale můžete si vybudovat svůj vlastní slovník a do něj postupně přidat vámi používaná (správná) slova. Dávejte si pozor, jaká slova do slovníku ukládáte. Pokud si tam uložíte slovo s chybou, bude v budoucnosti při kontrole automaticky považováno za správné. Další věcí je to, že korektor neumí kontrolovat gramatiku. Nezvládne shodu přísudku s podmětem (je správně dívky šly do lesa nebo šli do lesa?) a neporadí s čárkami. Také v případě, že existují dva tvary jednoho slova (výt / vít) a vy použijete ten nesprávný, korektor nepomůže. Před vložením do Mamba text zkontroluji a opravím případné chyby.
Proč tedy používat Writer místo vestavěného editoru? Je zde totiž problém s vypršením připojení. Často se mi totiž stává, že články, které píšu jsou delší a čas pro připojení vyprší. Má to za následek to, že stisknete tlačítko pro uložení článku a ihned jste katapultování na přihlašovací obrazovku. Celý text je ztracen. Rozhodl jsem se proto veškeré texty připravovat externě a teprve následně vkládat do Mamba. Měl jsem také problém se starší verzí Firefoxu, který díky nastavení neumožňoval vkládat texty pomocí schránky. Muselo se ručně změnit nastavení. V nových verzích ale už vše funguje jak má. Výhodou tohoto řešení je to, že OpenOffice.org existuje na různé platformy, ale stále vypadá stejně a stejně se používá. Navíc obsahuje i další programy, přičemž minimálně jeden s Mambem používám. Zmíním se o něm v některém z příštích dílů.
Podrobnější informace o balíku OpenOffice.org najdete na anglických stránkách http:\\www.openoffice.org nebo na českých stránkách http:\\oo.o.cz.