Přihlásit se

Přecházíte postupně z Joomla 3 na Joomla 4 a stále si nemůžete zvyknout na nové menu v administraci připomínající spíš tolik "oblíbený" WordPress? Netřeba kvůli tomu nejnovější Joomlu zatracovat. Vše je věc zvyku. Nicméně, pokud vám to opravdu vadí nebo chcete aspoň do doby, než se v nové administraci zorientujete, mít možnost používat horizontální menu, na které jste byli zvyklí z Joomla 3, mám pro vás několik tipů.

Modul Phoca Top Menu

Modul Phoca Top Menu z dílny Honzy Pavelky z Phoca.cz v sobě skrývá víc než jen obyčejné horizontální menu, na jaké jste byli zvyklí v Joomla 3.

phoca top menu

Nabízí totiž nejen standardní nabídku Joomla!, ale také další varianty jejího obsahu včetně možnosti přizpůsobení si vlastním potřebám. Na rozdíl od druhého tipu, který vám dnes představím - šablony administrace Atum Pro - vás nezbaví pohledu na levé menu Joomla 4, ale můžete jej využít jako vlastní lištu zkratek k oblíbeným komponentám, jako nástěnku položek menu, ovladací panel, ale hlavně můžete pro správce webu vytvořit menu, které obsahuje jen položky, které jsou jim určené. Níže si povíme jak.

Lze si vybrat z několika barevných variant a nastavit si lištu jako topfixed menu, které je vám k dispozici i při scrollování stránky.

Instalace modulu je standardní jako u kteréhokoliv jiného rozšíření - pro nováčky v Joomla 4: kliknete v levém menu na tlačítko "Systém" - pak na odkaz Instalace v sekci "Rozšíření" a balíček, který si stáhnete z odkazu výše jednoduše vyberete k instalaci. Po dokončení instalace klikněte na zkratku do nastavení modulů zde:

Joomla module manager

 V přehledu modulů administrace rozklikněte Phoca top menu a nastavte jej na pozici [customtop]

phoca top menu nastavení modulu

V menu Choose preset si zvolte, jakým způsobem chcete horizontální lištu využívat:

phoca top menu preset

V nastavení Theme si můžet zvolit mezi černým nebo výchozím tmavě modrým designem, případně si menu přizpůsobit vlastním CSS.

Jak vytvořit vlastní menu v administraci a připnout ho nahoru?

S využitím modulu Phoca Top Menu můžete pro své klienty vytvořit na míru menu s položkami, které využívají nejčastěji, aniž byste museli řešit, do čeho obvykl mají přístup v rámci jim přidělených uživatelských oprávnění.

Jak na to?

Věděli jste, že v menu Nabídky můžete vytvářet menu nejen pro front-end (viditelné na webu), ale i menu pro administraci? Je to jednoduché - kliknete na Nabídky -> Spravovat. Pak v selectu nahoře vyberte možnost "Administrace" a klikněte na tlačítko "Nový". Při definování jednotlivých položek menu pak postupujete jako když tvoříte menu pro front-end. I zde můžete vytvářet různé úrovně a využívat Separátor pro rozbalovací menu atd.

menu admina webu Joomla

Takto vytvořené webu pak jen vyberete v rámci modulu Phoca Top menu a voilá, máte nejen horizontální menu, ale navíc šité na míru vašim potřebám, nebo potřebám lidí, kteří web spravují.

menu admina webu modul 9a4f6

Více info najdete v tomto oficiálním videu na Youtube.

Šablona administrace Atum Pro

Je-li vaším cílem zbavit se levého menu úplně, můžete zvolit variantu instalace jiné šablony pro administraci Joomla 4 - a stáhnout si šablonu Atum Pro.

Šablona je zdarma po registraci. Ta italština je trochu výzva, ale s Google translate nic, co byste nezvládli.

Instalace šablony pro administraci probíhá stejně jako instalace modulu. Poté kliknete na Systém -  Styly šablon stránek - přepnete se pomocí selectu vlevo nahoře do šablon Administrace a nově nainstalovanou šablonu Atum Pro nastavíte jako výchozí. Efekt je okamžitý.

atum pro 6e3b8

Která z těchto variant vám přijde schůdnější? Nebo raději zůstanete u výchozího menu Joomla 4? Setkali jste se s jiným řešením? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem! ;)