Přihlásit se

Kdo stojí za Joomlou?

Joomla je šířena a vyvíjena tzv. komunitou sdruženou kolem stránek www.joomla.org. Jedná se o skupinu vývojářů a dalších osob, kteří Joomlu vyvíjejí a distribuují. Vše podstatné se lze proto dozvědět na uvedené domovské stránce. Autorská práv na produkt Joomla vlastní Open Source Matters, zakladetele projektu Joomla. Více informací o týmu naleznete na http://www.joomla.org/content/blogcategory/13/29/.

Co je to komunita?

Komunita je společenství několika osob podílejících se na propagaci a šíření nějakého softwarového produktu. Najdete zde především vývojáře programu, několik kkordinátorů různých týmů (Překladatelský, Marketingový, Vývojářský apod.) Komunita je jedním ze základních kamenů mnoha projektů šířených pod licencí GNU GPL, podobně, jako je tomu u Joomly. Z členství v komunitě neplynou žádné finanční požitky, lidé obvykle pracují zdarma a ve svém volném čase, protože je to baví. Občas se například najde bohatý sponzor, který ku prospěchu celé komunity přinese finanční dar, ze které pak komunita žije. Není to ovšem založeno na komerčních vztazích. Vše funguje dle hesla : „Já jsem od vás dostal zdarma něco, co má pro mne nějakou cenu, kterou jsem schopen zaplatit.“ Nemusí se nutně jednat o desítky tisíc korun nebo dolarů, i jednorázový příspěvek může pomoci. Většina členů komunity však investuje své „know-how“ a svůj čas věnovaný práci na projektu. Původní server mamboportal.cz vznikl 13. října 2004 jako server pro podporu češtiny a českých překladů redakčního systému Mambo, později se přeorientoval na redakční systém Joomla a vytvořil tak prostor pro vznik komunity uživatelů, programátorů a příznivců tohoto systému. Cílem bylo vytvořit českou jazykovou mutaci jak uživatelské části (tzv. frontendu) tak i správcovské části (tzv. backendu), nejčastěji používaných komponent a modulů a přeložit, případně vytvořit návody na instalaci a případně i pro spávu CMS Joomla. Síla komunity by se měla projevovat nejenom v oblasti překladů, ale i ve všemožných podpůrných aktivitách pro uživatele, jako je diskuzní fórum nad problémy.

Kdo řídí komunitu?

Komunita nemá nějaké pevné řízení podobné generálnímu ředitelství průmyslového giganta. Jedná se vždy o několik lidí podílejících se na řízení a chodu celého projektu. Řízení je vždy prováděno hlasováním v komunitě, pokud to tak není, je to špatně. Samozřejmě, že se hlasuje o podstatných věcech. Jednotliví řídící musí například zajistit koordinaci všech týmů, propagaci, ale také musí sehnat peníze na provoz webových serverů od sponzorů.

Kdo řídí českou komunitu?

Česká komunita funguje dle stejného modelu, jako komunita „hlavní.“ Česká komunita je sdružení několika osob kolem stránek www.joomla.cz a www.joomlaportal.cz. Nikdo z nás není za nic placen, práce je založena na čistě dobrovolné práci. Styčným důstojníkem se světem a koordinátorem činností je Svatopluk Vít vystupující zde pod přezdívkou svatas a Jan Guziur známý jako honzag zajišťuje technické zázemí stránek (domény, servery apod.). Dále je zde několik dalších osob sdružených do oficiálního českého překladatelského týmu, jejichž hlavním cílem je vytvářet oficiální české překlady Joomly a používaných komponent/modulů a zásuvných modulů. Úplně nejpočetnější skupinou jsou registrovaná uživatelé, kteří vám poradí na diskuzním fóru a pokusí se vás nasměrovat při řešení vašich problémů.

Jaké má česká komunita cíle?

Server joomlaportal.cz je primárně zaměřen na tvorbu české lokalizace CMS Joomla a podporu českých (a češtině rozumějících) uživatelů.Články a příspěvky, pokud nejsou označené jako komerční, jsou zde zveřejňovány zdarma a autoři nemají nárok na jakýkoliv honorář. Vytvořené články jsou ihned zařazeny pod licenci LGPL, jenž umožňuje svobodné kopírování a šíření či možnost změny a použití dále, ovšem s výslovným uvedením k jakým změnám došlo. Více informací naleznete na http://www.gnu.cz/article.php?id_art=34

Stejně tak soubory určené ke stažení jsou, pokud není u nich vyznačeno jinak, uživatelům volně k dispozici. Neznamená to ovšem, že bychom jakýmkoliv způsobem obsah zpoplatňovali. Přednost dáváme samozřejmě výtvorům šířených pod licencí GNU/GPL, které lze libovolně modifikovat a šířit. Více informací o licenci získáte na http://www.gnu.cz/article.php?id_art=32
Princip fungování komunity je založen na tom, že každý člen přispívá způsobem, jakým dovede, což nutně vede ke zpětné reakci v podobě obohacování celé komunity.

Zároveň autoři článků a souborů nenesou žádnou odpovědnost za funkčnost a správnost zveřejňovaných informací ani za případné škody vzniklé používáním těchto informací nebo souborů. K etice každého přispěvatele by mělo patřit, že soubory projdou minimálně antivirovou kontrolou a budou funkční.

Diskusní fórum slouží k bezplatné výměně informací, a to bez nároku na odpověď ze strany administrátorů serveru joomlaportal.cz. Návody a zkušenosti zde publikované jsou bez záruky a neexistuje žádný právní nárok na náhradu za škody vzniklé jejich aplikováním.

Příspěvky na diskusní fórum by měly být věcné a neměly vybočovat z mezí komunikace slušných lidí. Správci joomlaportal.cz si vymezují právo hanlivé, urážlivé a nepřístojné příspěvky vymazat, nebo přesunout mimo přístup běžných uživatelů.


Komunitu se povedlo vytvořit a v současnosti funguje dobře. Je ovšem jasné, že kapacity nemnoha členů jsou omezené a je nutno trvale vyzývat i ostatní k případné spolupráci. A pro tuto spolupráci musí být jasná pravidla, která bychom chtěli určit v následujícím textu.

 

Jaká je historie serveru joomlaportal.cz?

Server mamboportal.cz (předchůdce) vznikl 13. října 2004 jako server pro podporu češtiny a českých překladů redakčního systému Mambo (dříve Mambo Open Source) a vytvořit tak prostor pro vznik komunity uživatelů, programátorů a příznivců tohoto systému. Cílem bylo vytvořit českou jazykovou mutaci jak uživatelské části (tzv. frontendu) tak i správcovské části (tzv. backendu), nejčastěji používaných komponent a modulů a přeložit, případně vytvořit návody na instalaci a případně i pro administraci CMS Mambo.

S postupem času se náš server transformoval do stránek podporujících na Mambu založený redakční systém Joomla, který byl po zralé úvaze nahrazen ze strany tohoto serveru novým projektem Joomla navazujícím na Mambo. Pokud vás tyto události zajímají podrobněji, hledejte.

Jak je na tom česká komunita dnes?

Komunitu se povedlo vytvořit a v současnosti (rok 2006) funguje dobře. Je ovšem jasné, že kapacity nemnoha členů jsou omezené a je nutno trvale vyzývat i ostatní k případné spolupráci. A pro tuto spolupráci musí být jasná pravidla, která bychom chtěli určit v následujícím textu.

 

  • Server joomlaportal.cz je primárně zaměřen na tvorbu české lokalizace CMS Joomla a podporu českých (a češtině rozumějících) uživatelů.


  • Články a příspěvky, pokud nejsou označené jako komerční, jsou zde zveřejňovány zdarma a autoři nemají nárok na jakýkoliv honorář. Vytvořené články jsou ihned zařazeny pod licenci LGPL, jenž umožňuje svobodné kopírování a šíření či možnost změny a použití dále, ovšem s výslovným uvedením k jakým změnám došlo. Více informací naleznete na http://www.gnu.cz/article.php?id_art=34

 

  • Stejně tak soubory určené ke stažení jsou, pokud není u nich vyznačeno jinak, uživatelům volně k dispozici. Neznamená to ovšem, že bychom jakýmkoliv způsobem obsah zpoplatňovali. Přednost dáváme samozřejmě výtvorům šířených pod licencí GNU/GPL, které lze libovolně modifikovat a šířit. Více informací o licenci získáte na http://www.gnu.cz/article.php?id_art=32
  • Princip fungování komunity je založen na tom, že každý člen přispívá způsobem, jakým dovede, což nutně vede ke zpětné reakci v podobě obohacování celé komunity.

  • Zároveň autoři článků a souborů nenesou žádnou odpovědnost za funkčnost a správnost zveřejňovaných informací ani za případné škody vzniklé používáním těchto informací nebo souborů. K etice každého přispěvatele by mělo patřit, že soubory projdou minimálně antivirovou kontrolou a budou funkční.

  • Diskusní fórum slouží k bezplatné výměně informací, a to bez nároku na odpověď ze strany administrátorů serveru mamboportal.cz. Návody a zkušenosti zde publikované jsou bez záruky a neexistuje žádný právní nárok na náhradu za škody vzniklé jejich aplikováním.