V našem seriálu postupně představíme všechny lidi kolem Mamba/Joomla! A začneme člověkem, kterého z diskuzí znáte pod přezdívkou Svatas.
Byl jsem osloven, abych napsal pár řádků (nebo stran) o své osobě. Kamarádi mně znají jako Sváťu. Narodil jsem se v roce 1974 v severomoravském okresním městě Karviná, kde jsem až do roku 1999 (s několika výjimkami) trvale pobýval.
Osud tomu chtěl, že jsem v roce 1999 dostal výpověď pro nadbytečnost od svého karvinského zaměstnavatele a protože je otec z Prahy, rozhodl jsem se využít pohostinnosti naší pražské větve rodiny a přestěhoval se. Našel jsem si práci u jedné velké nadnárodní společnosti jako správce sítě a práce je mi koníčkem. Zanedlouho poté jsem se přestěhoval do vlastního pronájmu a nakonec ke své přítelkyni, se kterou jsem v červnu roku 2001 vstoupil do svazku manželského. Momentálně jsem hrdým obyvatelem městské části Praha 15 jménem Petrovice a v tomto ohledu jsem velmi spokojen. Potomstvo zatím nemáme, ale intenzivně na něm pracujeme.
Vrátím se však ještě ke svému dětství. V roce 1985 jsem nastoupil na druhý stupeň základní školy s rozšířeným vyučováním matematiky a v rámci nepovinných kroužků jsem se dostal k prvnímu počítači, na kterém jsem mohl pracovat a to legendární PMD-85. A tím to asi začalo. Přes kamarádův ZX Spectrum (tam jsme stejně nejvíce hráli hry) jsem se v roce 1987 dostal k dnes již obstarožnímu Atari 800XE, kde jsem začal aktivněji programovat. Když se dnes zpětně dívám na to, jak jsem bez znalosti jediného anglického slova dokázal vstřebat manuál s popisem Atari Basicu (angličtinu jsem měl až na gymplu od roku 1989), četl všechny ty VTM, Elektroniky a ATOMy (Armádní Technický Obrazový Magazín se stálou přílohou o Atari), myslím si, že to byly zlaté časy. Navíc jsem si našel svou vlastní specifickou oblast a to tvorbu znakových českých sad, moderně řečeno fontů. Nakoupil jsem spoustu čtverečkovaných sešitů, namaloval do nich matice o velikosti 8x8 a vymalovával. Házel jsem tam Italiky, písma s patkami či bez a spoustu jiných specialit (např. pro kreslení textové grafiky). Ve spojení s jedno jehličkovou tiskárnou BT-100 tisknoucí pouze přes kopírák (strana A4 z ní lezla cca 20 minut) to byla opravdová výhra. Znakové sady jsem používal v mnoha programech, které jsem vytvořil.
Ruku v ruce s tím šlo i překládání jednoduchých BASIC programů. Prostě jste popadli slovník, spustili program a zjišťovali, co by tak asi počítač říkal, když se na obrazovce objeví tohle okno. A ono to šlo.
První skutečně moderní počítač jsem však viděl až v roce 1990, kdy byla počítačová učebna gymnázia vybavena super stroji v podobě PC AT 12MHz s EGA grafikou a barevnými monitory 640x400 bodů, 1 MB operační paměti, pevným diskem 20 MB (ano MB), k dispozici jsme měli i ruční scanner! Tam jsem také začal programovat v Turbo Pascalu. Absolventskou prací byl program, který simuloval verzi hry známou z pořadu Videostop – tedy tři kostky a vy se pokoušíte zastavit jejich běh tak, aby se objevilo co nejvíce shodných hodnot na nich.
První vlastní PC jsem pak měl od roku 1992 a tak začala má kariéra IT člověka. V roce 1993 jsem odmaturoval, půl roku pracoval v Praze jako prodavač knih, rok 1994 jsem strávil při výkonu VZS (pro neznalé vojenské základní služby, jestli ještě víte co to je) a od roku 1995 jsem již pracoval jako správce sítě. Nejdříve pro firmu distribuující potraviny (do roku 1997), pak pro italskou firmu importující bílou techniku. Povaha mé práce však byla stále stejná.
Již od základní školy jsem toužil stát se učitelem a tomu jsem podřizoval i svá studia. Nakonec ze studia na VŠ sešlo a pokud se na to dívám zpětně, děkuji si za to. Ale učitelování mne také chvíli živilo, protože jsem více než 3 roky profesionálně učil rekvalifikační kurzy pro úřad práce, konkrétně základní práce s PC a základy počítačové grafiky pomocí CorelDraw 3.0.
Dnes už jsem usedlejší a zběhlejší, takže neučím, ale místo toho publikuji v linuxovém časopise LinuxExpres (pracuji jak ve Windows tak i v Linuxu) a překládám články z polštiny do češtiny pro Hackin9 a Linux+. Navíc jsem aktivní v několika komunitách, nejvýznamnější je práce pro OpenOffice.org, kde mám na starosti „výstupní“ kontrolu české verze, vytvořil jsem mapy ČR a SR pro GIMP, vytvořil jsem češtiny pro několik programů.
K CMS systémům jsem se dostal skrz program Guppy, který mi přestal stačit a sáhnul po Mambu. Pokud vím, byl jsem asi první, kdo češtinu pro tehdy verzi 4.5 vytvořil a publikoval. Pak jsme se dali s Honzou dohromady a to je vše.
Mezi mé hlavní zájmy patří open source programy, nejvíce asi používám OpenOffice.org, GIMP, Dia. Dokážu naprogramovat jednodušší věci v ASP a Delphi. Zajímám se o spoustu věcí a fascinují mne nové technologie a jejich použití v běžném životě. Už 3 roky používám i Linux a své zkušenosti využívám hlavně při psaní článků o linuxových programech. Jako správný „geek“ používám PDA, konkrétně Palm a vlastním mobilní telefon se Symbianem. A protože mně to zajímá, pokouším se vytvářet i jednoduché prográmky pro tato prostředí.
K dalším zálibám patří cimrmanologie a humor obecně, zvláště ten v televizních seriálech britské provenience namátkou zmíním Červeného trpaslíka, Jistě pane ministře/premiére nebo třeba Haló haló. Zvláštní vyznání bych věnoval skupině Monty Python Flying Circus, z novějších mne baví třeba Happy Tree Friends.
Mluvím česky, anglicky a polsky. Dokážu pochopit text v němčině a ruštině (ve slovenštině samozřejmě také), takže na Internetu dokážu najít mnoho zdrojů. Třeba komunita kolem Mamba nebo GIMPa je v Polsku hodně rozrostlá.
To je asi vše, doufám, že nenudím. Tolik tedy můj životopis ve vztahu k Mambu/Joomla!
A když budete chtít, mám v zásobě ještě pár neodhalených věcí. které byste ode mne určitě nečekali.