Přihlásit se

Jedním z hlavních důvodů proč je systém Joomla! tak populární je veliké množství dostupných rozšíření (ve většině případů zdarma). Pomocí komponent, modulů, zásuvných modulů (plug-inů), šablon, jazyků můžete do svého webu zakomponovat jakoukoliv funkcionalitu, která Vás napadne. V podstatě je možné systém Joomla rozšířit tak, aby plnil jakoukoli funkci spojenou s webem.

Na stránce projektu Joomla!, na adrese https://extensions.joomla.org, naleznete rozsáhlý seznam rozšíření.

Rozdíl mezi komponentami, moduly a zásuvnými moduly (plug-iny)..

Začínající uživatelé systému Joomla mají často problém vidět rozdíly mezi jednotlivými typy rozšíření. Vzhledem k tomu, že existují různé typy rozšíření a jejich funkcionalita se může do určité míry překrývat, je důležité mít jasno v tom, jaké jsou jejich možnosti a omezení. Mnoho instalačních balíčku rozšíření obsahuje více jak jeden typ, což může vést k dalším nejasnostem.

Např. balíček Ankety používá modul pro zobrazení uživatelského rozhraní, zatímco odpovídající komponenta umožňuje konfiguraci a administraci anket. Podobně funguje i balíček Bannery.

Na domovské stránce projektu Joomla! v repositáři (https://extensions.joomla.org) najdete vždy u každého instalačního balíčku uvedený typ nebo typy rozšíření.

Typy rozšíření:

Komponenty - komponenta může zobrazovat více článků, modifikovat vzhled stránky, editovat obsah článku (má-li dostatečná oprávnění) anebo nabízet kompletní uživatelské rozhraní (např. diskuzní fórum). Komponenta generuje v podstatě celou stránku. Nejlépe to můžete vidět na komponentě hlavní stránky (s názvem com_frontpage), která zobrazuje úvod jednoho či více nejnovějších článků včetně formátování. Stránka může obsahovat pouze jednu komponentu, zatímco modulů obsahuje zpravidla mnoho. Na komponentu můžete nahlížet jako na miniaturní generátor stránky. Komponenty často disponují složitým administračním rozhraním s několika záložkami, které umožňuje úplnou konfiguraci funkcionality i prezentace.

Moduly - Moduly jsou primárně určené pro zobrazení obsahu, zatímco komponenty slouží jako miniaplikace. Modul se standardně stará pouze o zobrazení anebo akceptuje pouze minimum vstupu. Modul může např. zobrazovat aktuální burzovní informace anebo jednoduchou anketu. Stránka může obsahovat mnoho modulů, ale pouze jednu komponentu. Modul se může nacházet na pozici specifikované v šabloně (např. dole, nahoře, vlevo, vpravo, atd.). Moduly mají jednoduché nastavení, zatímco možnosti nastavení komponent jsou zpravidla značné.

Zásuvné moduly (plug-iny) - plug-iny jsou nejpokročilejším typem rozšíření, protože pracují se systémem Joomla na té nejnižší úrovni, a proto mohou nejvýznamněji ovlivnit, jak systém funguje. Z funkčního hlediska pracují plug-iny na rozhraní mezi systémem Joomla a uživatelem. Mezi nejvýznamnější plug-iny patří bezesporu editory (např. TinyMCE, JCE). Plug-in může přerušit výstup ze systému Joomla a modifikovat ho před jeho předáním prohlížeči uživatele. V opačném směru má plug-in přístup k uživatelskému vstupu ještě předtím, než se systému Joomla předá ke zpracování. To znamená, že plug-in může modifikovat data jak příchozí, tak, odchozí.

Jazyk - Nově v Joomla můžete instalovat jazyky a je to snad to nejzákladnější rozšíření, jaké si můžete představit. Jazyky jsou v Joomla buď jako základní balíček nebo jako rozšíření. Rozšířit Joomlu o jazyk umožňuje jak jádro Joomly, tak i další rozšíření jako jsou: komponenty, moduly, plug-iny. Mnoho překladů pro rozšíření najdete na webu bongovo.cz

Nástroj - Nástroje jsou externí aplikace, které pomáhají s vytvořením nebo řízením obsahu stránky Joomla!. Většina nástrojů je k dispozici v kategorii - Tools.

Specifické plug-iny - Jedná se o zvláštní druh rozšíření - specifické. Tyto rozšíření nejsou vlastně rozšíření pro jádro Joomly, ale pro dané rozšíření (např. Joomfish, JCE). Většina z těchto speciálních plug-inů je instalována přes rozhraní Joomla! nebo přes rozhraní toho rozšíření pro které je určena. Mnoho těchto rozšíření najdete v této kategorii - Extension-Specific.

Pozor na kvalitu rozšíření, která si dodatečně do Joomly nainstalujete, může se lišit. Rozšíření, která jsou v základním instalačním balíčku Joomly, jsou prověřená, a tudíž problémy s nimi nebudou.

Aktualizace

Na severu Joomla.org existuje seznam zranitelných rozšíření. Pozor, ne každá verze toho daného produktu má chybu (seznam není tak často aktualizován, chyba je třeba už opravena), ale můžete si udělat obrázek o tom, jak jsou na tom různá rozšíření.

Seznam - Live VEL https://vel.joomla.org/live-vel  (česky "Seznam zranitelných rozšíření")