Joomla je založeno na skriptovacím jazyce PHP. Jediným požadavkem tedy je, aby se na daném webovém serveru nacházel PHP server ve verzi 4.1.2 a vyšší. Nezáleží pak na tom, jestli provozujete server s Windows nebo Linuxem.
Pro jeho provoz je nutný webový server, databázový server a PHP server. Typická Linuxová konfigurace obsahuje webový server Apache, databázový server MySQL a PHP server. Ve Windows je typická práce na webovém serveru IIS.
Většina hostingových firem nabízí možnost provozu prezentace na Windows či Linux serveru, můžete si vybrat. Doporučená konfigurace vývojáři Mamba je web server Apache, databáze MySQL a PHP server. Vše je dostupné jak pro Linux tak pro Windows.
Na co si dát při instalaci Joomly pozor?
Hlavně na správné nastavení parametrů hostingu, nejkritičtějším bývá tzv. SAFE MODE, který většina hostingů mívá nastavených na ON, což znamená, že je aktivován a v té chvíli nemusí v Joomle správně fungovat instalace rozšíření a některá vůbec nemusejí fungovat. Obecně zde mají uživatelé špatné zkušenosti s provozem na českých freehostingových serverech, které mají horší podporu a také menší snahu řešit individuální nastavení uživatele.
Podporuje Joomla češtinu a kde?
Tento problém je trošku složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud jste se Joomlou již setkali (nebo četli text výše) víte, že vaše stránky se skládají z mnoha částí. První je samozřejmě hlavní jádro Joomly. To se ještě dělí na dvě části : uživatelská část (tzv. frontend) a správcovská část (backend).
Joomla je velmi dobře navržena tak, aby jí bylo možno provozovat v mnoha jazycích. Nejedná se jen o obsah, ten může být v libovolné řeči podporované v prohlížeči, ale o různá dialogová okna a pomocné texty. Existují zde jednoduchý textové soubory, které je nutno přeložit (jinými slovy říci, že anglický text „Login“ se česky řekne „Přihlášení“). Joomla v současné chvíli podporuje více než 30 různých jazykových mutací a čeština je mezi nimi zastoupena. To se týká uživatelské části. Nová verze přijde i s překladem instalačního procesu.
Správcovská část v současné chvíli nemá ještě zabudovanou podporu pro překlad (je zatím jen anglická), ale pracuje se na změně. Někdy v budoucnu by se měla objevit nová verze, která bude podporovat překlady této administrační části. K dispozici máme první testovací verze (srpen 2006) a ty jsou s námi připraveným překladem funkční i ve správcovské části.
Další částí Joomly jsou komponenty a moduly. Zde už ovšem situace tak radostná není. Vše záleží na tom, jestli autor dané komponenty či modulu podporu pro vícejazykové rozhraní zabuduje. Některé komponenty tak obsahují možnost jednoduchého překladu pomocí textových souborů podobných těm v jádru Joomly, jiné je zapotřebí překládat přímo v kódu komponenty nebo modulu (pokud je šířen pod GNU GPL licencí), některé prostě přeložit nelze. V současné době neexistuje jednotné místo, kde by se daly překlady české stáhnout, uživatelé vesměs překládají komponenty tak, jak je sami potřebují.
Jedním z hlavních úkolů české komunity kolem Joomly je tyto překlady shromažďovat a nabízet ke stažení. Důležitá je také spolupráce uživatelů – překladatelů, kteří budou ochotni se o své překlady podělit.
Nainstaloval jsem si češtinu pro Joomlu, prostředí je české (např. Další, Přihlášení apod.), ale názvy dnů a měsíců jsou anglicky.
Celý problém je způsoben tím, že jste v Joomle nenastavili správně ještě prostředí, ve kterém má Joomla fungovat. Musíte totiž v PHP předepsat, že chcete používat češtinu. Není to nic složitého, Joomla to umí udělat za vás, jen jí to musíte říci.
Jste-li uživatelem Joomly běžícího na platformě Windows (to prosím konzultujte se správcem vašeho webového serveru), musíte v administrátorské části zvolit nabídku SITE - GLOBAL CONFIGURATION - záložka LOCALE a do políčka COUNTRY LOCALE vepište "czech" (bez uvozovek). Od této chvíle by se měly všechny názvy měsíců a dnů objevovat česky.
Uživatelé Linux serveru (opět je nutná konzultace se správcem webového serveru) musí zkontrolovat dvě věci. První je dotaz na správce serveru, zda má nainstalované locales v češtině (jinými slovy zda je na linuxovém serveru nainstalována podpora češtiny). Druhým krokem je nastavení češtiny v administrátorské části a to tak, že zvolíte nabídku SITE - GLOBAL CONFIGURATION - záložka LOCALE a do pole COUNTRY LOCALE vepíšete "cs_CZ" (bez uvozovek). mělo by to začít fungovat.
Pro správnou funkci češtiny není zapotřebí mít nainstalovaný český překlad Joomly, nicméně pokud budete názvy měsíců přepínat, asi to má svůj důvod.