Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Na jaké verzi Joomla + Virtuemart postavit e-shop dnes?

28. čvc 2022 13:30 - 28. čvc 2022 14:01 #146711
Odpověď od H13
Admin
Ahoj,

možná by chtělo vysvětlit, že Phoca Cart a Virtuemart jsou dva trochu odlišné koncepty a že asi nemá smysl vytvářet nějaký flame war.

Každopádně rozhodně bych dnes nepoužíval Joomlu 3 na nový projekt.

VM pro Joomlu 4 vypadá asi takto



Myslím, že kdo nainstaloval VM pro Joomlu 4, nemusí dále diskutovat. Jakákoliv diskuze na téma VM a J4 postrádá smysl.

Vrátím se k těm odlišným konceptům. Zatímco VM je obrovský moloch, kde je potřeba neustále dokola řešit nesrovnalosti, bugy, kompatibilitu, atd. a nezbývá moc času na modernizaci, v Phoca Cart se jde trochu jiným směrem. BTW já sám vím, o čem mluvím, protože jsem také spravoval jeden moloch - Phoca Gallery. A abych se netrápil jako VM projekt, radikálně jsem Phoca Gallery pro Joomlu 4 pročistil. Moderní web je dnes co nejjednodušší a to požadujeme i od komponent. Tedy, v Phoca Cart nejsou velké vlastnosti jako je např. Multivendor (mimochodem není doporučeno používat Multivendor ve VM, jsou tam obrovské chyby, např. prodejce mohl vidět zboží cizího prodejce, atd.). V Phoca Cart se jde cestou co nejjednoduššího prodeje v nějaké přijatelně moderní verzi.

Příklad, zatímco ve VM můžete najít tabulky a ikony, které mohly vzniknout i kolem roku 2004:



ve Phoca Cart zkoušíme plnit požadavky uživatelů, co se týče moderního webu:

- prvně jsme měli ikony Bootstrap, ale protože výstup Phoca Cart může být jak Bootstrapový, tak i např. UIkitový
- přidali jsme podporu pro Font Awesome 4
- potom i Font Awesome 5

Jenže moderní web se neustále vyvýjí, takže i font ikony už jsou přežité (načítat celý font např. kvůli 20 ikonám není dobré),
- takže jsme přidali podporu SVG ikon

Jenže uživatelé chtějí vlastní SVG,
- takže SVG soubor s definicemi jednotlivých ikon je možné přepsat v šabloně.



Výstup nás zajímá, protože je důležitý, takže výstup podporuje jak základní šablonu Cassiopeia, tak frameworky jako je Gantry, YOOtheme, Helix, T4, ...

To je jen příklad, a netýká se jen ikon a výstupu, je to i o kódu, ten je např. už teď kompatibilní s PHP 8.2

Jelikož se jedná o jednoduchý e-shop


Přesně tam Phoca Cart cílí. Jednoduchý e-shop - rychle, kvalitně a moderně.
 

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: Cony

28. čvc 2022 15:05 #146714
Odpověď od Cony
Moderátor
Pokud je to komplet nový projekt a "jednoduchý eshop" (vím, neexistuje nic takového jako "jednoduchý eshop" :) ), šel bych cestou J4 + Phocacart. Pokud je z nějakého důvodu nutnost nasazení VM, šel bych do kombinace J3.10 + VM4. Rupostel nepoužívám, ale VP One page Checkout funguje v této kombinaci dobře.

28. čvc 2022 17:09 #146719
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
No jasně zádnou válku typu slepice/vejce není třeba :)

Jen mi vadí argumentační fauly typu podívej se na obrázek, je tam chyba.
No jasně že je tam chyba, psal jsem že každý den na chatu řešíme VM4 pro J4 a ještě není vývoj u konce.
To že to Max nazve nová verze, je jeho chyba, má to nazvat verzí ALFA a ubylo by hysterických výkřiků.

A mimochodem, já se na to nedívám z pohledu programátora, ale z pohledu zákazníka.
Ještě rok minimálně budu (pokud bude třeba) dělat weby na J3, dokud nebudu mít všechny apliakce funkční.
Klidně vykřikujte je nová Joomla. On je taky nový mercedes, nové kolo Rock Machine, nový apple macbook pro... 
A proto naši zákazníci pořád jedou na Joomla 1.0 na PHP 5.2, těm je programátorský pohled víte kde....

Toto je bohužel úhel pohledu a respektuji ten Váš, ale ponechám si svůj :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

28. čvc 2022 17:26 - 28. čvc 2022 17:30 #146722
Odpověď od H13
Admin
Rudo, žádnej argumetační faul se nekoná, pod obrázkem to máš jasně napsaný:

Myslím, že kdo nainstaloval VM pro Joomlu 4, nemusí dále diskutovat. Jakákoliv diskuze na téma VM a J4 postrádá smysl.


Nepochopení nebo argumentační faul je toto:

Jen mi vadí argumentační fauly typu podívej se na obrázek, je tam chyba.

My se zde přece nebavíme o jedné chybě "deprecated". To je varování pro vývojáře, aby pro příští verzi opravil PHP kód. To není podstatou toho screenshotu. Z našeho pohledu je ta deprecated hláška zcela bezvýznamná záležitost. My se zde bavíme o těch asi 16 designových chybách jen v této části administrace. Tedy, jestli pro jedno deprecated varování nevidíš tu celkovou tragedii, pak to děláš buď záměrně (argumentační faul) nebo máš asi nějakej špatnej monitor (v lepším případě). :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

28. čvc 2022 18:03 #146724
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Celková tragédie z administrace VM je, toho jsem si vědom. Už jenom logika - přidáme do view administrace další nový UIKIT framework, je na zastřelení programátora.
Taky jsem na chatu rádil jak černá ruka, ale jsem malý pán...

Bohužel koncepce vývoje ve VM není a nikdy nebyla, možná když jsme celý VirtueMart vývoj chtěli v roce 2015 převzít a povedlo by se, blýskalo by se na lepší časy.

Situace je pořád stejná a jak říká Jack Nicholson - Lepší už to nebude :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

28. čvc 2022 19:42 #146725
Odpověď od H13
Admin

Situace je pořád stejná a jak říká Jack Nicholson - Lepší už to nebude

No, kvůli Joomle samotné se budeme modlit, aby se to trochu pohnulo k lepšímu. Protože kvalitní rozšíření = kvalitní CMS.

Každopádně, když si troufnu to nějak uzavřít, budu mít stejnej názor jako Pavel. Pokud je opravdu potřeba VM, pak s  J3 (i když progresivisté by raději J4). Pokud je trochu času, pak rozhodně J4 a zkusit alternativu. Pokud je hodně času, a ochota čekat na VM, pak počkat.
 

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

Powered by Fórum