Přihlásit se

Joomla 5.0.3 a 4.4.3 bezpečnostní aktualizace (02 dub 2024)

Joomla 5.0.3 a 4.4.3 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Přesměrování po redesignu webu

01. srp 2022 17:14 #146748
Přesměrování po redesignu webu od Martin70
Zkušený uživatel
Ahoj. Mám dotaz. Připravuji nový web a potřebuji staré URL, které má google zaindexované ze stávající (10 let staré) prezentace, přesměrovat na nové URL. (jedná se o malý web, cca 15 stránek) Aby to neházelo chybu 404. Je správný postup takový, že ty URL adresy vypíšu takto do .htaccess?
Redirect /stara-URL-1/ /nova-URL-1/
Redirect /stara-URL-2/ /nova-URL-2/
Ono to funkční je. Ale jde mi o to, zda je to takto správné z hlediska google a SEO. Děkuji. Martin

01. srp 2022 18:09 #146751
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
používám například tuhle specifikaci pro tuto konkrétní situaci:

RewriteRule ^stara-url https://domena/nova-url [L,R=301,E=nocache:1]

Info o paramnetrech najdete na google

Pro jiné situace používám jiné řešení.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

03. srp 2022 09:40 #146764
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
Děkuji. Mám ještě jeden dotaz. V Google Search Console mi Sitemap hlásí - nelze načíst - Všeobecná chyba HTTP. Většinou mi to hlásilo, pokud jsem měl v robots.txt Disallow u /components/ a /plugins/ Pokud jsem tyto 2 řádky zrušil, šlo to. Nyní mi to stále nejde. Používám OS Map free. Nevíte, čím by to mohlo být? Dá se to nějakým nástrojem zjistit?

03. srp 2022 09:53 #146766
Odpověď od Bong
Moderátor
Pro přesměrování není špatné využít přímo funkci Joomly.

Povolte plugin 'Systém - Přesměrování'. A v Komponenty - Přesměrování si přesměrování nastavte podle potřeby.

Také můžete využít v pluginu 'Systém - Přesměrování' možnost 'Sbírat URL'. To vám může ukázat i URL, které netušíte, nebo na které někdo odkazuje a opravit je.

Samozřejmě zápis v .htaccess je třeba zakomentovat nebo smazat.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

03. srp 2022 11:48 #146767
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
Se sbíráním nemám moc dobré zkušenosti, 99% posbíraných adres je k ničemu - viz. příloha.
Přílohy:

03. srp 2022 21:09 - 03. srp 2022 21:14 #146770
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Martine,

pokud píšete příspěvek, PROSIM, uvádějte všechny informace.

1. Chyba Sitemaps - nejde načíst

To si fakt myslíte že to takhle hned vymrskneme?
- kde je URL adresa sitemapy?
- mám podezření, že pokud mi paměť sahá, sitemapa z OSMap Free byly právě v non-sef URL tvaru, kde začátek obsahoval components/com_osmap/....., ale už si to nepamatuji přesně
- takže položíte dotaz a hned vzápětí si odpovíte, že to máte zakázané v robots.txt, welcome, někdy i mě trvá trochu déle než logické věci pochytím, přeci jsem jen hloupý kluk z vesnice a nejsem rozený programátor

2. Sbírání URL adres...

- to co vidím vypadá spíše na zaindexované URL webu minulé verze na wordpressu, které nyní neexistují
- najdete je krásně také v GSC a můžete exportovat do csv a nastavit je pak jako hromadné přesměrování
- to pak mrsknete do httacess nebo ještě lépe připojíte jako txt soubor

Proč to dělat v httacess?
Ten se načítá před inicializací Joomla komponenty == je rychlejší a web pak nemá delší načítání v pagespeed insigths

Pokud se totiž podíváte jak jsou hodnocené weby na J3/J4, tak běžně po dokončení mají na mobilu hodnocení kolem 24-57% a jsou vyhodnoceny jako nedoporučené Googlem k procházení.

Každá úprava pro zrychlení se pak počítá.

Mohl bych tady dát i nějaké weby k porovnání (jak naše, tak jiných kolegů co se živí výrobou webů na Joomla, ale to je již jiná diskuse)
Ale klidně ji otevřu na Joomla Cafe, pokud někdo bude mít zájem.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

Powered by Fórum