Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Přechod na novou verzi

09. úno 2022 13:49 #145819
Přechod na novou verzi od jval
Uživatel
Zdravím komunitu, kdysi jsem dělal web na Joomle a pak jsem se více přeorientoval na WP.
Daný web se má nyní předělávat včetně designu atd. a klient chce zachovat Joomlu.
Protože už nemám tolik přehled o jejím vývoji, tak jdu s pár dotazy.
  1. Existuje plugin, který by uměl export a import článků například z dané kategorie? Pokud by nebyl, tak bych si s tím asi musel poradil přes DB.
  2. Použít pro editaci obsahu JCE jako jsem to dělal dříve a nebo je něco lepšího? Jde mi o to že dneska už každý chce vkládat sloupce a další věci a to jde v JCE špatně (nebo si to tak pamatuju).
  3. Koukal jsem, že už i pro Joomlu existují page buildery, ale nevím jestli je situace stejná jako u WP, že dost zpomalí web a pak se musí hodně optimalizovat? Který by jste případně doporučili? A nebo raději stále šablonu hezky ručně?

Děkuji

09. úno 2022 14:35 #145820
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
1) Daycount a jejich Jimport
2) JCE, tabulky nevkládat nedají se bez dalších programových úprav udělat responsive správně (skrývání sloupců...)
3) Používáme od Joomlartu (určitě zde alu následně bude spousty doporučení i na jiné, stačí vyčkat), ale opravdu jen na jednoduché weby, kde zákazník netlačí na rychlost - nemělo by mít vliv na použití JImportu

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

09. úno 2022 21:26 #145825
Odpověď od jval
Uživatel
Děkuji za odpověď

1) JImport jsem nenašel, bylo myšleno JMigrator ?
2) sloupce jsem nemyslel tabulky, ale právě sloupce pomocí nějakého gridu ať už bootstrap a nebo z page builderu. Navíc se grafik pěkně rozmáchnul s rúznými tvary a podobně. Viz zde

09. úno 2022 21:38 #145827
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

1) JImport jsem nenašel, bylo myšleno JMigrator ?


Ano

2) sloupce jsem nemyslel tabulky, ale právě sloupce pomocí nějakého gridu ať už bootstrap a nebo z page builderu. Navíc se grafik pěkně rozmáchnul s rúznými tvary a podobně. Viz zde


To nedokážu takhle spatra posoudit, přeci jenom css dělám z donucení, ale osobně bych začal nějakou prázdnou šablonou, kde může programátor připravit jednotlivé pozice i s funkcemi a kodér pak dostyluje.

Pochybuji že v page builderu najdete takhle předpřipravené jednotlivé sekce.

My na to s úspěchem používáme modul ACM od Joomlartu, který si se svými znalostmi mohu naprogramovat podle svých představ (nebo vytvářet nové instance)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

09. úno 2022 22:16 #145831
Odpověď od jval
Uživatel
No programátor a kodér je v tomto případě stejná osoba (tedy já).
Je mi jasné, že tohle ani v builderu nebude a budu muset jednotlivým prvkům dát třídy a ty nastylovat v CSS.
O builderu jsem uvažoval hlavně kvůli redaktorům protože vložit například Accordion, sloupce, taby nebo další dnes už běžné prvky je v JCE křeč pokud nezná HTML.

Například kdykoliv někdo jiný než já edituje tuhle stránku , tak to vždy v JCE rozdrbe. Já to chápu, HTML mu nic neříká a tak dělá v JCE copy paste a je to v tahu.

Tomu bych chtěl právě předejít a to se dá jen dvěma způsoby. Dát jim do ruky vizuální nástroj v kterém je malá šance to rozhodit a nebo vše dělat sám ale to pak zase argumentují, že proč tam vlastně mají redakční systém, který chtěli aby mohli sami upravovat.

09. úno 2022 23:06 - 09. úno 2022 23:07 #145832
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

jval napsal: Tomu bych chtěl právě předejít a to se dá jen dvěma způsoby.


Ne, třetí jsem Vám poslal.
Vy si nadefinujete novou administraci a nový vzhled vybraného typu modulu (je k dispozici cca 21 typů) a následně admin jen vkládá text/obrázek nebo přidává další řádky

Webové prvky



Modul je součástí šablony - www.joomlart.com/joomla/templates/uber
a od té doby si ho hýčkáme a udržujeme a doprogramováváme.

Je to totiž předchůdce následných integrovaných prvků page builderu

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

Powered by Fórum