Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Rychlost Joomla !

10. dub 2020 12:09 - 10. dub 2020 12:10 #142115
Odpověď od H13
Admin
Ahoj, viz:

www.joomlaportal.cz/forum/71-joomla-3-0-...n-verze-3-1-6-vydana

I s Joomlou! se dá udělat 100% pro accessibility, best practices, SEO

U rychlosti je to složitější, tam vždy záleží na tom, jestli jde o jednoduchý článek (rychlé) nebo nějaké složité, robustní řešení (pomalejší, viz. např. Facebook)

Rychlost:
Cache a Gzip samozřejmě pomáhá, nějaký tipy:

- JOT Cache - já sobně používám JOT Cache od Vlada ze Slovenska, s tou komponentou jsem hodně spokojen: www.jotcomponents.net

- JCH Optimize - zajímavý nástroj, který např. slučuje CSS do jednoho souboru, tuším, že může vložit JS na konec stránky, atd. - extensions.joomla.org/extension/jch-optimize/ - u mě bohužel nezafungoval, stránka se občas zobrazovala chybně, někdy se tuším ani neaktualizovala

- Phoca Upgrade System plugin pomůže trochu rychlosti tím, že vypne nepotřebnou JS knihovnu, nebo zamezí duplicitnímu načítání nějaká JS knihovny

Accessibility - přístupnost: důležitý je, aby např. tlačíka, který nemají titulek, měla attribut aria-label, aby všude byly názvy (title), labely, aby byl správný kontrast mez barvami (pozadí - písmo), atd. Např. Bootstrap knihovna toto celkem dobře zvládá.

Best Practices: tady se např. strhávají body za starou jQuery knihovnu, která se v Joomle! používána - tady opět může pomoct Phoca Upgrade System plugin, kterej nahradí starou jQuery knihovnu za aktuální.


Nejhorší jsou pak externí skripty jako jsou reklamy, analytika, fonty, atd. Jak jsem psal už hodněkrát, buď chci mít rychlou stránku nebo chci, aby mi design opravdu seděl a obětuji trochu rychlosti když budu načítat externí font, robustnější CSS, zajímavou JS knihovnu, atd., aby ta stránka vypadala a fungovala podle mých představ.


Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

10. dub 2020 12:35 - 10. dub 2020 12:35 #142116
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Code:
Pro zrychlení perfomance jsem povolil konzervativní cache a komprimaci Gzip. Může to něčemu uškodit?

Ano, může.
Musíte se dívat na problematiku nejen očima:
- možnosti klikátek v joomla
- výsledek v Google Page Speed insight

ale vidět souvislosti, jinak z Vás bude jen klikač admin a stavěč webů :)

Záleží na typu webu, typu hostingu a nastavení serveru.

Pro výkonné eshopy GZIP a Cache nepoužívám.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

Powered by Fórum