Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

image resize v perexu

23. úno 2019 21:14 #139140
Odpověď od Pavel [byPV]
Začátečník

pánové, moc moc děkuji, kdyby jse mi td viděli velikost hlavy, padne vám brada, skusím se v tom "porýpat"............


Po pravdě řečeno, se Vám vůbec nedivím... Kvůli takové maličkosti se tu sejdou čtyři varianty a každá pomalu jiná. Ono má skoro vše kolem webů mnoho řešení, ale proč si to dělat složitější, že ano.

Pokud bude automaticky fungovat (mělo by dle dokumentace) vytvoření souboru /templates/{složka šablony}/css/custom.css, tak rady ohledně LESS úplně ignorujte. Zbytečně složité a Vám to nic nepřinese. Stejně tak budou na první pohled fungovat všechny CSS zápisy co zde padly, ale věřte mi, že stačí ten můj a například poslední variantu s tím nastavit 100% šířku pro všechny obrázky na webu ani nezkoušejte, jinak Vás čekají další nečekaná překvapení. Ještě bych však zapátral po tom, co psal R. Baláš, že tam ten zápis vlastně máte a jen se u Vás z nějakého důvodu neaplikuje. Možná jste někde změnil třídu a proto tomu tak je.

Avšak...

Tipuji, že s CSS a Joomla! šablonami nemáte asi moc zkušeností, tudíž pouštět se do překopání webu na zbrusu nové šabloně bude chtít dost času a trpělivosti. Pokud se však snažíte docílit původního designu a jde Vám jen o lepší responsibilní zobrazení, tak nevím, jestli nová šablona a její kompletní překopání je ten správný způsob... A zejména pro začátečníka, pokud jím jste...

Na ostrém webu vidím, že nyní máte nějaké responsivní zobrazení pomocí Mobile Joomla!. Pokud Vám toto univerzální řešení nevyhovuje (nevypadá to moc pěkně, to je fakt), tak doporučuji tuto funkci vypnout, přečíst si nějaký článek o základech CSS a zejména o tom, jak docílit responsivního chování (což je po osvojení CSS hračka). Udělat z jednoduchého (na první pohled vypadá web / šablona jednoduše) neresponsivního webu responsivní, může být klidně otázka 50-ti řádků v CSS, to mi věřte.

Pokud půjdete cestou nové šablony, tak bych se jí fakt nesnažil změnit design na úplně odlišný a prostě postavil design nový. Pokud si však vyberete šablonu postavenou na nějakém frameworku (jako je ta Purity), tak se s ní musíte naučit a pročíst si pořádně dokumentaci (je s tím obvykle trošku více práce než s "čistou" šablonou bez framewroku). Aktuální šablona, co máte na ostrém webu, bych řekl, že je právě klasická šablona pro Joomla! bez frameworku. Tzn. jen CSS a možná nějaké přetížené layouty v HTML.
Poděkovali: ivan

24. úno 2019 00:15 - 24. úno 2019 00:43 #139141
Odpověď od ivan
Začátečník
Pavle, jak jsem již psal, skutečně mi jde o to, abych dosáhl responzivity púvodního webu, nebo dnes mnoho lidí chodí na weby s mobilných zařízení a tlučou mi do hlavy, že se to nedá číst. Jo máte pravdu css a já se jaksi míjíme :), no spíš jsem mimo já než css, Mobile Joomla mi trochu s tím problémem pomáhá, ale fakt to není ono. Že to lze dosáhnout upravou pár řádkú v púvodní šabloně jste mě překvapil. Jak jste mi tu všichni radili, kouknul jsem do dokumentace JA Purity a zjistil, že mám homepage nastaven jako "kategorie - blog" ale měl jsem tam mít ten jejich "xlayout - blog" a teď to skutečně zmenšuje, no v tomhle nastavení tam nejde zadefinovat počet hlavních článkú, počet perexových článkú a ani počet stloupcú. A dostat text pod fotky už vúbec ne, je to asi dáno šablonou. Taky jsem se kouknul na video Ernsta a je hodně poučný pro lidi třídy jako já. Tak teď už ani nevím, zda vyzkoušet rady Rudolfa v púvodním "blogu" nebo nechat tenhle xlayout- blog a nejak docílit dvou sloupcú a textu vespod, aby to bylo trochu i pro oko. Já tu šablonu moc měnit nechci, nebojte se na to doopravdy nemám, ale chci dosáhnou toho, ať to trochu vypadá a nejenom v PC, ale i na tabletu či mobilu, nic víc. Púvodní weby jsem si dělal ručně v HTML, ale to už je dávno a ujel mi vlak. Pořádně lyžovat a umět css jsem chtěl vždycky, ani jedno se mi zatím nepodařilo a nevím, na ty lyže mám možná už starý tělo a to css hlavu :), každopádně děkuji všem.

edit: no když se kouknu na tu stránku v mobilu, nevím si dost dobře představit, jak by se ty dva stloupce v něm zobrazili, takhle to nevypadá špatně, jenom je škoda že postranní moduly se zobrazí naposled, když tam dám moduly se zápasy mněli by se zobrazit před články, no zabojuji

24. úno 2019 10:36 #139144
Odpověď od Ernst
Joomla Expert

24. úno 2019 14:10 #139146
Odpověď od ivan
Začátečník

Ernst napsal: mrknul jste se na tohle? www.joomlaportal.cz/jak-zacit/649-styly-pro-uplne-zacatecniky


jo to video jsem viděl a v předchozím příspěvku ho i chválil :), jenom jsem si chtěl podle něj změnit velikost fontu třeba nadpisu článku, podle videa jsem to našel v prozkoumání kódu (DevTools) a podařilo se mi to i upravit, ale nedokážu to najít kde je to v šabloně, kterej soubor to je

24. úno 2019 14:13 #139148
Odpověď od Pavel [byPV]
Začátečník
Jsem z toho nyní trošku zmaten ;-)... Píšete, že chcete skutečně jen a pouze ten původní web obohatit o responsivitu, ale stále se hrabete v té nové šabloně ;-)...

Každý design lze vylepšit o responsivitu a záleží je na požadavcích (jaké informace chcete mít na jak velkých zařízeních zobrazené, v jakém pořadí, jak velké písmo, apod.). Pak už jen stačí v šabloně aktivovat zobrazení pomocí jednoho řádku v hlavičce HTML stránky a zapisovat požadované CSS zápisy do libovolného CSS skriptu a omezit tyto podmínky pomocí Media Query (ideální je si na to vytvořit nový CSS skript a načítat ho jako poslední, ale není nutné). Někdy je nutné i prohodit na stránce v HTML kde se přesně co do stránky vykresluje, ale to už bych řešil při konkrétním požadavku. Například to, že se na tom testovacím webu zobrazují ty dva postranní moduly až na konci (na mobilu) je tím, že jsou v kódu vygenerované až po obsahu stránky (za blogem).

Radím Vám zahodit tento nový web, zkopírovat si tam ten původní, vypnout Mobile Joomla! a vrhnout se na úpravy přímo v CSS. Kromě toho, že se nebudete trápit s novou šablonou, tak se i mnohem lépe naučíte a pochopíte, jak funguje CSS. Není na tom vážně nic složitého a základy máte klidně za den v merku ;-). Nejde o to se nabiflovat všechny vlastnosti CSS, ale spíše o to pochopit selektory, Media Query a jak některé vlastnosti fungují.

Stavět něco na šabloně, která funguje na tom si jen správně naklikat, tak z toho o CSS nepochopíte prakticky vůbec nic. A pokud se Vám tento způsob líbí, tak když už, tak bych možná doporučil stavět novou šablonu nad původním webem. Tzn. kopie původního webu 1:1 na test a tam nainstalovat novou šablonu a "opravovat" zobrazení. Píšu to v uvozovkách, protože ono to nemusí být rozbité, jen je to potřeba nějak nastavit. Takto jste postupoval vlastně na začátku, ale pak jste od toho upustil ;-).

Tak jako tak, věřím, že méně práce zabere úprava původního webu a ještě se něco přiučíte ;-).
Poděkovali: ivan

24. úno 2019 14:51 #139149
Odpověď od ivan
Začátečník
děkuji Pavle za radu, ale právě proto, že jsem zvážil své schopnosti s css a tak trochu jsem se z něho asi pos...( mám obavy). zvolil jsem tuhle možnost. Já púvodně tu šablonu na ostrej web nahodil, no celé se to rozhodilo , obrázky veliký, některé moduly chyběli , atd... tak jesm se toho skutečne lekl a dal to na subdomenu. Jo vaším pohledem fakt vidíte pár klikú a pár řádkú, no já ani nevím kam bych měl sáhnout a co tam změnit. Já jsem hodně rád, že existují komunity, jako je i tahle, kde jsou ochotní lidé a kdykoli pomúžou, ale víte si pŕedstavit, že mně vedete príspěvky ruku co otevřít a co napsat a přepsat? Asi by vás to hodně štvalo. Proto jsem zvolil tuhle možná z vašeho pohledu horší a těžší, no z mých úvah, možná zlejch, jednodušší cestu, fakt nevím. Nebo vám dát admin přístup na web, ale to bych se to asi taky nenaučil, že jo :)

Powered by Fórum