Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Kódování češtiny ve jménu souboru s přílohou

09. led 2021 12:26 #143511
Hezký den. Při přemigrování webu na J2.5 jsem zjistil, že Attachments nezobrazí přílohy, pouze dá hlášku že soubor nenašel, třeba:

The requested URL /OSH2021/attachments/article/475/Test háčků ěščřžýáíé.txt was not found on this server.

Při zkoušení všeho možného jsem zjistil, že totéž dělá už i web stažený ze serveru na local před migrací. Na serveru web běží jako hodinky. Problém by tedy mohl být v nastavení WAMP 2.4. V novějším WAMP 2.5 původní web už nešel rozběhnout. Byl odladěný na WAMP 2.0.
Všude, kam se dívám, vidím normální diakritiku a nikoli zástupné znaky. Ty jsou pouze v názvu souboru tvořící přílohu. Vzniknou tedy při ukládání přílohy.

Není to chyba při migraci ani při upgrade modulu Attachments. Když totiž vytvořím nový soubor třeba ěščřžýáíé.txt a dám ho jako přílohu, ani ten už nejde najít. Zástupné znaky diakritiky jsou jiné ve vrácené hlášce (viz nahoře) i ve jménu souboru, jak je uložené ve složce webu např.háčkĹŻ ěščřžýáíé.

Kodování tabulky Attachments v DB je UTF8_general_ci. Jediný rozdíl vidím na úvodní obrazovce phpMyAdmin, kde v poli Databázový server vidím odrážku -Znaková sada:UTF-8 Unicode (utf8).

Vůbec netuším, kde je něco odlišně nastaveného, než je předpokládám správné UTF8_general_ci. Jinak vše ostatní na webu funguje včetně volání příloh v souborech bez diakritiky.

Dokážete mě nikdo poradit? Nerad bych všech cca 800 příloh přepisoval na názvy bez diakritiky :-(
Děkuji

09. led 2021 13:19 - 09. led 2021 13:26 #143512
Odpověď od Bong
Moderátor
Ty znaky s divným kódováním jsou už v databázi? A na tom původním webu jsou tabulky a databáze komponenty v UTF-8?

Může za to komponenta samotná, autoři kdysi s oblibou měli nastaveno kódování na ISO-8859-1 přímo ve svých souborech. Zkuste soubory komponenty (front i back) projet na výskyt kódování a případně upravit.

Možná bude pak třeba i překonvertovat ty znaky v databázi na normální utf8.

Někdy taky stačilo po migracích u podobných rozšíření každou položku otevřít a uložit.

Migrace na J2.5 je trochu málo. Přejděte alespoň na J3x. Komponenta Attachments je pro J3 dostupná, ale připadá mi, že je na ústupu. Takže s verzí J4 budete řešit stejně novou komponentu.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

09. led 2021 15:37 #143513
Odpověď od vlada
Nováček
Díky za odpověď, v databázi v názvech souborů a cestách vidím normální diakritiku.

Migrace na 2.5 je mezistupeň. Pokud bude vše pokračovat, budu s migrací pokračovat výš.

Rovněž jsem podezříval komponentu, ale dělá to i s NOVOU přílohou, pokud má diakritiku. I nové přílohy jsou uloženy do souborů pod "divným" kodováním. Proto podezřívám WAMP 2.4. Ten jsem musel použít, protože na něm běží původní web udělaný na Joomla 1.5.26 i přemigrovaný na Joomla 2.5.28.
Ještě budu hledat, jestli někde v souborech Attachments nenajdu kodování.

Mrzuté je, že příloh je cca 800 k cca 250 článkům. Při ruční opravě práce na pěkných pár hodin. Pokud bych musel řešit novou komponentu pro J4 bez možnosti migrace, bylo by to velmi nepříjemné.

09. led 2021 16:30 #143514
Odpověď od Bong
Moderátor
Na JED se najdou i lepší rozšíření , třeba budou mít i import položek ze starého Attachments.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

09. led 2021 17:18 - 09. led 2021 17:19 #143515
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Použijte JMigrator a napište výrobci zda by Vám nenaprogramoval addon pro attachment.
Nám (myšleno pro EasySoftware) takhle v roce 2014 naprogramoval Form2Content.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

09. led 2021 19:51 #143516
Odpověď od vlada
Nováček
Tak jsem o kousek dál. Prolematika je ve dvou částech.
1)na serveru, kde web běží, jsou názvy souborů s přilohami normálně s diakritikou. K přejmenování muselo dojít při přenosu na local, pravděpodobně při rozbalení JoomlaPackem4.0.

2)Názvy nově vytvořených příloh jsou rovněž pokopané

Co má obojí společné???

Vyzkouším přenést přílohy přes FPT na local a znovu se je pokusím přemigrovat. Tím možná zachráním ty původní.

Powered by Fórum