Přihlásit se

Dnes jsem náhodou narazil na článek "How Will Joomla 1.6 Impact Your Website - Top 10 - PART 2", který popisuje co všechno nás čeká v souvislosti s přechodem na Joomlu! 1.6. Tohle je sice druhá část textu, první vyšla v srpnu 2009 a některé věci jsou již dnes jinak. .Rozhodl jsem se pro vás připravit komentovaný přepis tohoto článku do češtiny, neb je docelaq zajímavý a obsahuje nejaktuálnější informace ze záskulisí vývoje nové verze.


O nové verzi 1.6 se začíná mluvit stále více. Jisté je to, že vývojáří naslouchali komunitě a verze 1.6 přináší mnoho změn a je to opravdu základ všeho. Toto jsou fakta, která zazněla 13.2. 2010 na  Joomla Day v Melbourne,z úst hlavního šéfa vývoje Andrew Eddieho. Zde se podrobněji rozpovídal o změnách a řekl, co to pro každého z nás může znamenat.

 

 1. Joomla má nové požadavky na hostující server
  Musí na něm běžet alespoň PHP verze 5.2.4 a vyšší, stejně jako MySQL 5.0.4 a vyšší. Pokud váš hosting stále používá verzi PHP4, je teď ten správný čas jej kontaktovat a poptat se po plánovaném upgrade na verzi 5 nebo prostě přejít jinam, kde tyto minimální pořžadavky splní.

 2. Legacy mode (česky zděděný mód) již nikdy více!
  Pokud máte doplňky, které snad běží ještě pouze na Joomle 1.0, případně ve zděděném módu verze 1.5, měli byste kontaktovat vývojáře a ptát se na verzi, která je pro Joomlu 1.5 nativní.

 3. Sekce budou nahrazeny seskupenými kategoriemi
  Uživatelé si tohle přáli již několik let a konečně se to ujalo. Již žádné sekce, prostě jen seskupené kategorie s možností štítkování. Pro nové uživatele to bude znamenat méně zmatlů a i již hotové články se zpřehlední. Jak ponechat existující URL adresy nedotčené se zatím ještě řeší.

 4. Konzistentní uživatelské rozhraní
  Nové ikony pro Provést, Uložit a Nový, Uložit jako kopii vám umožní vytvářet a spravovat obsah rychleji, s mnohem přimočařejším a konsitentním pohledem.

 5. Integrovaný koš
  Již nebude zapotřebí vysypávat několik košů či hedat, kde jsou nějaké "zapomenuté" články. Vše bude nyní integrovíáno do jednoho koše. A vždy budete mít možnost obnovit smazané položky v případě, že uděláte nějakou chybu.

 6. Template styles for template system
  Bude velmi jednoduché drobně upravit nebo pozměnit šablonu pro konkrétní stránku. V minulosti bylo nutné zkopírovat celou šablonu a přiřadit jí té které stránce. Tohle vám umožní provádět rychle drobné změny vzhledu.

 7. Úpravy ve správci modulů
  Do modulů byly přidány nové funkce, které umožní zveřejnit/zneveřjnit moduly na základě data stejně tak byly rozšířeny možnosti při zobrazování konkrétních modulů na konkrétních stránkách.

 8. Ve výchozí instalaci se objeví tři nové šablony
  Přibudoe šablona pro osobní blog, šablona pro firmy a také úplně jednoduchá šablona, na jejímž základě si budete moci vytvořit svou vlastní šablonu.

 9. Zabudovaná funkc epro přesměrování
  Nebude nutné instalovat samostatný doplněk pro přesměrovávání starých (nebo neplatných) odkazů na vašich stránkách, kompnenta je vestavěna v základu.

 10. Access Control Levels (ACL) - Přístupové úrovně
  Tohle je opravdová velká změna. Můžete vytvořit nekolik úrovní přístupů skrz vaši databázi uživatelů. Dnes máme jen a pouze využít 4 úrovně, s integrovaným ACL můžete vytvořit více skupin s různými právy, které zajistí přístup do určitých oblastí stránek. Tohle je opravdu dlouho žádaná funkce a testeři jsou jí nadšeni.

Jak si stojí Joomla 1.6 dnes

Zatím není jasné, jak se bude provádět přechod z verze 1.5 na verzi 1.6. Andrew například zmínil to, že velkým problémem už může být to, že ve verzi 1.6 již nebudou kategorie a převod stávajících článků do nového systému může přinést komplikace. V nejhorším případě prý bude využita nová funkce na přesměrování, která vše zajistí. Pokud si uživatel na vašich stránkách vyžádá nějakou stránku, lkterou není možné zobrazit, přesměrování pak zajistí, že bude nalezen článek, který odpovídá tomu, který je hledán a bude zobrazen. Správce by pak měl pravidelně sledovat logy a pokud se zde objevíí velké množství chyb či snad stránek 404 a zjednat nápravu.

Chcete si Joomla 1.6 vyzkoušet?

Stále si můžete stáhnout verzi Alpha 2 na  JoomlaCode. Tato verze je nehotová a nehodí s ek ničemu jinému, než k testování. Trochu  novější a nejaktuálnější verzi najdete na SVN. Upozorňuji, že toto je pro opravdové fajnšmekry, neexistuje ani český překlad rozhraní a to právě z toho důvodu, že se kód neustále a docela zásadně mění.


Poznámky Joomlaportal.cz

V článku není zmíněna ještě jedna nově zabudovaná funkce a to komentářová komponenta. Taktéž se tam nezmiňuje o odstranění některých věcí jako je automatický převod článků na PDF či ankety. Pokud si chcete vyzkoušet, co všechno Joomla umí už teď, opravdu zkuste SVN ve spojení s nějakým WAMP serverem.