Přihlásit se
Na fóru joomla.org se objevila zajímavá informace - pokud používáte komponentu pro statistiky, můžete se dostat do problémů. Ať už jste jen řadový uživatel hostingu nebo dokonce majitel hostingové firmy. Myslím si, že tato informace má svou váhu a stojí za úvahu. Leckomu může ušetřit mnoho starostí.

Jedná se jen o volné převyprávění toho, co se v diskuzi objevilo, nehledejte v tom žádný doslovný překlad. 

V již odkazovaném vlákně diskuze si uživatel Rochen vylil své srdíčko. Abyste rozuměli - jedná se o člověka provozující hostingovou firmu se stovkami instalací Joomly! mimo jiné i joomla.org. Zjišťoval totiž, proč se tak výrazněji snižuje výkon jeho serverů. Navíc byl zavalen e-maily lidí, kteří mu psali, že na některých hotingových serverech odmítají používání Joomly! a co s tím lze dělat. Údajně způsobují to, že zahlcují výkon serveru, kterého se pak nedostává jinde.

Jádra pudla je v tom, že každý, kdo má Joomlu! nainstalovanou si může zapnout sledování statistických údajů o příchozích na jeho stránky. Je to přece príma, mít podrobné informace kdo u vás na stránkách byl, jak dlouho, co tam dělal a kam odešel. To je logický požadavek mnoha firem provozujících komerční webové sídla. Jenže to má jeden háček.

Veškerá tato statistika by měla být sledována na serverové straně, nikoliv zákaznickou aplikací, kterou Joomla! je. Jak jsem z diskuze pochopil, Joomla! je jednou z mála, která statistiky nabízí formou modulu. Což nás může těšit, ale zároveň diskriminovat na hostingových serverech. V zahraničí se už opravdu objevují takové, které vás na hosting s Joomlou! nepustí. Snižuje to opravdu citelně výkon serveru, který nestíhá vyřizovat požadavky v rozumné míře, tím se stránky zobrazují pomaleji.

Asi si řeknete, s čím je problém?  Musíte pochopit mechanismus fungování těchto komponent. Při vašem příchodu na stránku je automaicky do databáze zapsán záznam s potřebnými údaji. Při vstupu na další se to opakuje. Teď si to představte na frekventovanějším webu (hovoří se již o středně navštěvovaném serveru, dle mne v řádu tisíců návštěv za den), kdy se třeba sejde několik návštěvníků naráz. Vždy se pracuje s databází, vždy se ukládá záznam. A teď to vynásobte počtem současně běžících Joomla! webových sídel a je vám jasné, co to s výkonností serveru udělá.

Není to problémy Joomly!, stejný problém může mít jakákoliv zákaznická apliakce (jiný redakční server nebo třeba internetový obchod), který začne statistiky sbírat. Není to ani problém nedostatečně výkonného serveru na straně poskytovatele hostingu. Je to prostě tak a musíte o tom vědět.

Jak tomu zabránit? V podstatě tomu zabánit nelze. Jediným východiskem může být vydání stritktního zákazu používání statistických komponent v Joomle! (pro Joomla! hosting) nebo se můžete bránit (trošku alibisticky) zákazem instalace Joomly!  na váš hostingový server. Dalším krokem může být vývoj nějakého specializovaného řešení načítající data přímo z log souboru web hostingového serveru a jejich předávání pomocí nějakého rozhraní přímo jednotlivým uživatelům. Tato řešení určitě existují. Také můžete použít "sledovací" servery typu navrcholu.cz.

Myslím si, že uživatelům je celkem jedno, jak se ke statistikám dostanou. Chtějí je mít a mohou je mít. Když jim, jako majitel hostingového serveru, nabídnete rozumnou možnost, určitě ji rádi využijí. Můžete se s nimi prostě domluvit. Pokud o něčem chodivém víte (pozor na to, že to musí umět filtrovat po doménách!), zmiňte se o tom do diskuze. Vy se zbavíte častějších investic do hardware a také e-mailů stěžujích si na pomalý přístup ke stránkám.

Tím, že statistiku vypnete, pomůžete i ostatním na jednom serveru. Je to skutečně jen v ohleduplnosti k ostatním. Buďte ohleduplní, zrychlíte tím svůj i cizí web!