Přihlásit se

Správce médií byl jednou z prvních vylepšených funkcí začleněných do Joomla 4 už ve verzi Alfa. Přečtěte si, co vše se zlepšilo.

V předchozích verzích Joomla, nestál media manager za moc. Například abyste mohli smazat složku, nejdříve jste ji museli otevřít a smazat všechny soubory, a kromě nahrávání souborů se toho moc dělat nedalo. Alternativou byl JCE File Browser jako součást instalace JCE Editoru. Nový Správce médií pro Joomla 4 prošel značným vývojem. Mnohá vylepšení jistě potěší uživatele starších verzí Joomla a výrazně přispějí k použitelnosti nové verze Joomla 4. Do Správce médií přejdete kliknutím na záložku Obsah > Média v levém postranním panelu administrace.

Hlavní vlastnosti Správce médií

 

Podpora Drag & Drop

J4 Media Manager Drag and drop

Chcete-li nahrávat nové soubory, nyní stačí přejít do složky, do které chcete nahrávat a soubory do složky přímo přetáhnout.

 

Nástroje pro úpravu obrázků

J4 Editace souborů

Nyní můžete upravovat své obrázky přímo ve Správci médií s pomocí nástrojů pro úpravu, po kliknutí na ikonku tužky. Aktuálně můžete obrázky oříznout, změnit jejich velikost nebo je otočit. Obrázky v přehledu můžete také přiblížit a oddálit.

 

Správa souborů

J4 Media Manager editace souborů

Správa souborů se výrazně zlepšila. Následující funkce nebyly ve starší verzi Media Managera k dispozici, proto mnoho uživatelů Joomla zvolilo alternativy, jako již zmiňovaný JCE File Browser.

  • Nyní můžete soubory ve Správci médií přejmenovat
  • Složku můžete odstranit, i když není prázdná, zatímco předtím jste potřebovali nejprve odstranit soubory ve složce
  • Pro výběr a následné smazání můžete stisknutím klávesy Ctrl a kliknutím označit více souborů nebo složek
  • Můžete snadno získat odkaz na soubor například pro sdílení
  • Soubory můžete jednoduše kliknutím stáhnout do počítače

Zobrazení vlastností souborů a složek

Jako součást Správce médií je nyní k dispozici také postranní panel, který zobrazí další informace o souborech a složkách včetně MIME typu, data vytvoření a data úpravy, velikosti, typu a dalších informací. Můžete také přepínat mezi náhledy obrázků a seznamem s podrobnostmi, kde také uvidíte parametry souborů, které jsou užitečné při optimalizaci webu. Snadno tak zjistíte, jaké obrázky je vhodné upravit nebo komprimovat.

J4 Media Manager podrobnosti o souborech

Stejně jako v Joomla 3 můžete konfigurovat globální nastavení, jako povolené přípony souborů, typy obrázků, MIME typy a další.

Rozšíření pro Správce médií

Jednou z dalších nových funkcí, které vylepší to, co můžete dělat se Správcem médií, je nová skupina zásuvných modulů Filesystem, která umožní vytvořit rozšíření, umožňující např. připojit se k externím úložištím jako Amazon S3, Dropbox, OneDrive nebo Google Drive.

Do budoucna se uvažuje o dalších nástrojích pro optimalizaci, jako je komprese obrázků, vytváření náhledů, které automaticky vytvářejí srcsety pro různé varianty obrázků na základě velikosti okna prohlížeče, nebo možnost doplnit informace jako metadata obrázků na úrovni Správce médií.

Joomla 4 přichází s novým a intuitivním rozhraním Správce médií, které pomůže uživatelům spravovat jejich mediální soubory daleko efektivněji.

Tak do toho, nainstalujte Joomla 4, zkoumejte a bavte se tvorbou vlastních webových stránek.

Zdroj: joomla.org