Přihlásit se

Aktualizace systému Joomla! je důležitá z důvodu minimalizace útoku na Váš web vyžívající tento CMS. Většina vydaných aktualizací odstraňuje určitá bezpečností nebezpečí a případné chyby v kódu. Dalším druhem aktualizací je přechod na modernizovanou verzi, která obsahuje rozšíření a funkcionality odlišné od předcházející verze, viz článek o číslování a vývoji CMS Joomla!

Pozor! Před každou aktualizací a instalací rozšíření systému se výslovně doporučuje provést zálohování stávajícího webu! 

Automatické aktualizace

V CMS Joomla! od verze 1.6.5 můžeme využívat možnost automatické aktualizace. V Joomla! 2.5.x jsou v Globálním nastavení nové ikony, které hlídají aktualizace. Tyto poslední dvě ikony Přímé odkazy můžete zapnout a vypnout ve Správci pluginů.

jaj4

Po kliknutí na uvedené ikony se Joomla přesměruje do Správce rozšíření, záložka Aktualizace.

jaj2

Zde vyberte, co chcete aktualizovat, zaškrtnutím checkboxu a klikněte na ikonu Aktualizace. Tímto je spustěna automatická aktualizace a je třeba vyčkat do hlášení o úspěšnosti či neúspěšnosti prováděné aktualizace.
Může se stát, že je nějaká aktuálnější verze jádra či rozšíření, a přesto zde není uvedena. V tuto chvíli nastává použití ikon Pročistit mezipaměť a následně Najít aktualizace.

Ruční aktualizace

Nedaří-li se jajít aktualizaci nebo rozšíření nepodporuje automatickou aktualizaci či automatická aktualizace končí chybovou hláškou, je nutné přejít k některému z následujících postupů.

Pomocí instalátoru Joomla

Aktualizace se provádí stejně, jako nahrání jakéhokoliv rozšíření CMS Joomla! Nejprve je třeba si stáhnout potřebný aktualizační balíček na stránkách http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=index a ten uložit k sobě do počítače.

Ve Správci rozšíření, záložka Instalace, odstavec Nahrát soubor s balíčkem je nutné vybrat pomocí tlačítka Procházet uložený balíček vybrat a pomocí tlačítka Nahrát & Instalovat. Opět je třeba vydržet na oznámení o průběhu instalace.

jaj5

Instalace z adresáře či URL

Další možností je aktualizace pomocí Správce rozšíření, záložka Instalace, odstavec Instalovat ze složky a Instalovat z URL. Instalovat ze složky stabilně využívá adresáře tmp standardní instalace Joomla! DO tohoto adresáře je nutné nahrát rozbalený(!) aktualizační balíček pomocí jakéhokoliv ftp klienta. Po nahrání se instalce spustí pomocí tlačítka Instalovat.

Podobně je tomu i u odstavece Instalovat z URL, kdekoliv na síti je umístněný rozbalený balíček Joomla, stačí zadat k němu adresu a kliknout na Instalovat.

Instalace pomocí záplaty (PATCH)

Poslední a do nedávné doby jedinnou možností, jak aktualizovat Joomla! bylo přehrát pomocí ftp klienta potřebné soubory.

Stažený balíček je nutné rozbalit v počítači a pomocí ftp klienta nahrát do kořenového adresáře (rootu) a tím přepsat všechny původní soubory (Root obsahuje adresáře administrator, cache, cli, component,....). Více o záplatě na www.fenris.cz.

Bong mě opravil: Po nahrání souborů se přihlaste se v administraci do Správce rozšíření: Databáze a pokud tam jsou chyby, opravte je tlačítkem. Nová verze verze může obsahovat i nové doplňky, přejděte tedy i do Správce rozšíření: Pátrání a zkuste vyhledat rozšíření, která se nenainstalovala. Kontrolu databáze a nových nenainstalovaných rozšíření, se vyplatí dělat při všech typech aktualizací! Následně je vhodné provést kontrolu databáze ve Správci rozšíření, záložka Databáze, ikona Oprava.

Konec?

Toto není konec, neustále se Joomla vyvíjí, jako celý internet, je to nekonečný proces.

jaj3

Doporučuji nespěchat s aktualizací, počkat dva tři dny, zda-li se neobjeví nějaké závažné chyby v novém balíčku - i to se může stát. Po aktualizaci jádra je nutné provést aktualizaci jazykových souborů (další důvod, proč nespěchat) a někdy i je nutné provést aktualizaci rozšíření, které v poslední verzi nemají plnou funkčnost.

Pevné nervy, nebuďme zbrklí, během chvilky si shodíme "pouhou" aktualizací i víceroční práci, a někdy je nejjednodušší (jedinná) možnost vrátit se k ní přes uloženou zálohu.

P.S.: Tento článek je má prvotina pro Joomlaportal.cz, takže budu rád za vaše připomínky do diskuse a na základě podnětů článek opravím, rozšířím atpod.