Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Error po upgradu na Joomla 4

11. kvě 2022 23:03 #146271
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

PS: dovedeš si představit, že další aktualizace iOS ti nebude půl telefonu a aplikací fungovat?


Dovedu.
Proto na mém applu mám pořád starší macOS Big Sur, místo nejnovějšího macOS Monterey, protože neexistují zatím všechny upgradované aplikace, které používám.

Analogicky jako J4 - nebudu instalovat nejnovější systém, jen proto že existuje.
Pro mě je důležitější zachování funkčnosti, abych mohl i nadále bez problémů pracovat - a pevně věřím, že stejně to mají naši zákazníci, kteří mají na J3 miliónové obraty.

Ale nikoho tím neodrazuji, prosím jen běžte, instalujte, upgradujte, testujte, nerad bych aby se diskuse zvrhla v otázku co bylo dříve - vejce nebo slepice.
Chápu, že Joomla 4, jako taková měla být vyladěná dříve a chápu, že vývojáři rozšíření měli virtuálně mnoho času na vývoj.

My taky neustále upgradujeme aplikace - naposledy Gopay platební bránu, aby se po neuskutečněné platbě vrátil eshop Phoca Cart zpět do košíku včetně všech vyplněných informací - a to bylo na popud zákazníka, co si rozšíření koupil.
A takto mám každý týden několik takový úkolů pro programátory - jen prioritní jsou supportní úkoly a ne vývoj, protože existuje J4.

Kdybych měl postavit bussines jen na prodeji Joomla rozšíření nebo šablon (jak například jeden začíná emaily - Mám pro Vás tip na rozšíření), tak bych se neuživil.

Lehký příklad:
Gopay for Phoca Cart:
Náklady:
- programování, testování, archivace, verzování - cca 10-20h
- marketingové věci kolem (překlady, umístění na eshop, obrázky, dokumentace, schválení na JED, články, propagace...) - 20-30h
- fakturantka
Výnosy:
6 x prodaných pluginů a jedna plná implementace.

Tohle víme již z doby EasySoftware, tak mi fakt sakra není jasné, jak to není jasné ostatním, kdo umí jednoduché kupecké počty.
Trh s rozšířením pro Joomla je specifický a pokud není zaměřen celosvětově, tak ani trochu výdělečný.

Co mě tedy nutí upgradovat rozšíření na J4?
Jedině to, když současně budu upgradovat web pro zákazníka a on to zaplatí.
Jinak to pro modré oči a jednu prodanou licenci dělat nebudu. Sorry.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

11. kvě 2022 23:25 #146272
Odpověď od Cony
Moderátor
Analogicky, znám poměrně hodně lidí (firem), kteří dodnes jedou na Windows 7. Důvody jsou různé, ale někdy to bývá právě i nekompatibilita SW s novějšími windows (obvykle nějaké sklady / účto / specializované aplikace). Podobně hodně serverů jede ještě dnes na PHP 5.x, protože mají napsaného něco na míru a je pro ně nezajímavé to nechat předělávat.

Oboje obvykle končí v okamžiku, kdy se něco po.... a zákazník najednou zjistí, že už nesežene počítač s Windows 7 (server s PHP 5.x) a že v kódu starém desítky let se už nikdo vrtat nebude, tzn. vše se staví komplet znovu, nebo se přechází na jiný SW.

U Joomly 3 to bude podobně. Myslím, že ještě dlouhá léta pojedou stávající weby na Joomle 3. Pokud se v ní neobjeví nějaký opravdu kritický problém, nebo nebude nedostatek serverů s PHP 7.x, nic nebude tlačit zákazníky do aktualizace. A vzhledem k náročnosti přechodu (i když budou všechna rozšíření kompatibilní, tak šablona na 99% ne) budete těžko přesvědčovat zákazníka, že má platit za něco, co vlastně "ani nepotřebuje".

Jinou věcí jsou nové weby, tam už se pomalu ale jistě chystám na J4, i když zatím nejsem takový nadšenec jako František :) Nicméně, pokud nebudeme stavět na J4, nikam se to nikdy nepohne :) Na druhou stranu já jsem dosti specifický, v Joomle nepoužívám např. ani Bootstrap, což je často vyzdvihováno jako jedna s důležitých výhod J4.
Poděkovali: Rudolf

11. kvě 2022 23:52 #146273
Odpověď od xunil
Zkušený uživatel

Rudolf napsal:
Dovedu.
Proto na mém applu mám pořád starší macOS Big Sur, místo nejnovějšího macOS Monterey, protože neexistují zatím všechny upgradované aplikace, které používám.

iOS není macOS
Mohli by jsme napsat spoustu zkušenosti Rosetta atd. ale to už jsme asi mimo téma.

Rudolf napsal: Analogicky jako J4 - nebudu instalovat nejnovější systém, jen proto že existuje.
Pro mě je důležitější zachování funkčnosti, abych mohl i nadále bez problémů pracovat - a pevně věřím, že stejně to mají naši zákazníci, kteří mají na J3 miliónové obraty.

Souhlas. Milionové obraty může mít i na Androidu 4.0.

Rudolf napsal: Chápu, že Joomla 4, jako taková měla být vyladěná dříve a chápu, že vývojáři rozšíření měli virtuálně mnoho času na vývoj.

Přesně.

Rudolf napsal: My taky neustále upgradujeme aplikace - naposledy Gopay platební bránu, aby se po neuskutečněné platbě vrátil eshop Phoca Cart zpět do košíku včetně všech vyplněných informací - a to bylo na popud zákazníka, co si rozšíření koupil.

Dobré vědět :)


Různí vývojáři jsou na tom různě.
extensions.joomla.org/

12. kvě 2022 00:10 - 12. kvě 2022 00:11 #146274
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Různí vývojáři jsou na tom různě.


No tak ony i e-shopy jsou na tom s vývojem různě :)
Kdo byl uvnitř alzy a viděl těch jen 200 lidí pro vývoj e-shopu, pochopí...

My (myšleno divize Joomla v Minionu) děláme rozšíření primárně pro sebe, abychom je používaly na eshopech zákazníků.
Prodej je jen perlička a dobré srdce.

Ale i tak umíme ve firmě například naprogramovat v pěti lidech hlasovací systém pro volby, nebo ve dvaceti lidech marketingový systém pro celosvětové používání pro firmu Lego.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

12. kvě 2022 00:17 #146275
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

12. kvě 2022 00:44 #146276
Odpověď od xunil
Zkušený uživatel

Cony napsal: Analogicky, znám poměrně hodně lidí (firem), kteří dodnes jedou na Windows 7. Důvody jsou různé, ale někdy to bývá právě i nekompatibilita SW s novějšími windows (obvykle nějaké sklady / účto / specializované aplikace). Podobně hodně serverů jede ještě dnes na PHP 5.x, protože mají napsaného něco na míru a je pro ně nezajímavé to nechat předělávat.

Oboje obvykle končí v okamžiku, kdy se něco po.... a zákazník najednou zjistí, že už nesežene počítač s Windows 7 (server s PHP 5.x) a že v kódu starém desítky let se už nikdo vrtat nebude, tzn. vše se staví komplet znovu, nebo se přechází na jiný SW.

U Joomly 3 to bude podobně. Myslím, že ještě dlouhá léta pojedou stávající weby na Joomle 3. Pokud se v ní neobjeví nějaký opravdu kritický problém, nebo nebude nedostatek serverů s PHP 7.x, nic nebude tlačit zákazníky do aktualizace. A vzhledem k náročnosti přechodu (i když budou všechna rozšíření kompatibilní, tak šablona na 99% ne) budete těžko přesvědčovat zákazníka, že má platit za něco, co vlastně "ani nepotřebuje".

Jinou věcí jsou nové weby, tam už se pomalu ale jistě chystám na J4, i když zatím nejsem takový nadšenec jako František :) Nicméně, pokud nebudeme stavět na J4, nikam se to nikdy nepohne :) Na druhou stranu já jsem dosti specifický, v Joomle nepoužívám např. ani Bootstrap, což je často vyzdvihováno jako jedna s důležitých výhod J4.


Jasně, firmy mají něco i dnes něco v T602 a to opravdu do nedávna měli, nebo ještě líp v nějakém šíleném systému to udržují a pak hledají člověka (hodně štěstí - jakmile daný člověk zjistí co ho čeká, otáčí se a jde dělat normální práci) na údržbu nebo rozchození. Hledat 5,25" mechaniku a na něco ji připojovat... To se mi stává často (ne s tou disketou 5,25") "No do teď nám to fungovalo." Fungovalo, protože se na to se nesahá. To nám funguje od doby, kdy byl dotažený proud do vesnice (trochu nadsázky neuškodí). Člověk, který to vyráběl už vyrostl, dostudoval školu, je v zahraničí a nemá o to zájem.

V jedné (a na 100% nejsou sami) firmě provozují nějaký speciální HW a výrobce již neexistuje. Taky dobrá záležitost.

Tohle jsou všechno příklady ve kterých by se neměl nikdo hledat, obdivovat, nebo dokonce brát jako vzor.
Nic nefunguje věčně a odpovědná firma musí vědět, že jednou nastane den kdy se něco po... a ten zatím vždy přišel. Tomuhle se chce každý kdo něco buduje vyhnout a proto k tomu mají přistoupit odpovědně.
Auto mění, mobily mění, sekretářky mění ale na ftp máji soubory ještě .htm :)

Powered by Fórum