Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Workflow vývoje Joomla webů a verzování GIT

13. led 2020 16:52 #141499
Odpověď od Leoš
Pokročilý uživatel
Ahoj kluci,
moc vám všem děkuji za zapojení do diskuze. Vysvětlení je opravdu výživné.
Ano, jsem jednotlivec dělající weby. Jen jsem chtěl konzultovat právě verzování do GITu. Hlavně pro přehled všech změn kódu, který jsem udělal. Už po půl roce si nepamatuji proč, kde ale kouknu do repozitáře a mám tam okomentované změny.
Verzování obsahu článků je super pomocí samotné Joomly, to je fakt. Override souborů je také samozřejmost.

Z toho všeho mi vyplývá, že by stačilo hodit do GITu poprvé celou Joomlu se vším rozšířením a potom už si verzovat do GITu jen co je potřeba.
Databázi zálohuji pravidelně po každé změně, která ji ovlivní. Manuálně pomocí PhpMyAdmina.

Nějaké velké zásahy do core kódu nedělám, spíše jen frontend. To verzování mám i jako jednu z forem zálohy.

Je hodně zajímavé sledovat, jak to každý dělá trochu jinak :-) A je to i poučné.
Dík moc a kdyby měl někdo ještě nějaký tip, neváhejte se mi svěřit :-)

13. led 2020 17:07 - 13. led 2020 17:34 #141500
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Z toho všeho mi vyplývá, že by stačilo hodit do GITu poprvé celou Joomlu se vším rozšířením a potom už si verzovat do GITu jen co je potřeba.


Ano.¨
Dnes mi programátor doprogramoval úpravu naši pro discontinued produkty pro plugin catproduct-content (vypadá to že vývojáři skončili, tak to bude asi další rozšíření, které převezmeme a budeme rozvíjet) a core plugin VirtueMartu - generická varianta productu (Customfield typu A).

Protože úkol má číslo 17013,
- v gitu si vytvořil z mastera branch - 17013
- do ní commitnul změny s poznámkou - 17013 - discontinued v catproduct (vmcustom) + customfield(type A)
- v kódu označil změny - // #17013 - discontinued product
- udělal screen po nasazení
- přidal URL testovacího produktu po úpravě == že to funguje, aby testér mohl otestovat
- odeslal úpravu do gitu
- vložil do poznámky v úkolu URL commitu, abych si prohlédl kód nebo jiný programátor a zkontroloval

Jakmile schválím výsledek:
- udělám merge do branch devel a nasadím na vývoj, kde to již zkontroluje zákazník.
- následně merge do master a nasazení na ftp produkce
- vyfakturuji :)

Celkem programátorovi přibyla práce v řádu 1-2 minuty aby takto postupoval + zápis do úkolu (to by ale musel dělat tak jako tak).

Jakmile si takto zvyknou kolegové pracovat, již nic neřeší, protože to následně ušetří mnoho hodin práce při chybách nebo dalších úpravách.

P.S.
Mimochodem,celý tento dotaz v kostce byla plánovaná přednáška, kterou jsem chtěl udělat v Olomouci (pokud tam někdy tedy dorazím :)

Obrovská výhoda tohoto postupu je ta, že následně na další eshop prostě vezmu všechny úpravy v branch Discontinued a nasadím na další eshop (to už mohu nasazovat já jako admin a ne programátor).

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

13. led 2020 17:20 #141501
Odpověď od H13
Admin

Mimochodem,celý tento dotaz v kostce byla plánovaná přednáška, kterou jsem chtěl udělat v Olomouci (pokud tam někdy tedy dorazím


Je to celkem jednoduchý, stačí se vyhnout D1 :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

14. led 2020 09:04 #141504
Odpověď od klucon
Pokročilý uživatel

H13 napsal:

Mimochodem,celý tento dotaz v kostce byla plánovaná přednáška, kterou jsem chtěl udělat v Olomouci (pokud tam někdy tedy dorazím


Je to celkem jednoduchý, stačí se vyhnout D1 :-)


V sobotu ta D1 není tak špatná 😁😁

14. led 2020 15:55 #141506
Odpověď od Cony
Moderátor
No ona je to docela štreka i bez tý D1 :D

Ale přednáška z praxe (s názornými ukázkami:) ) by byla určitě zajímavá, takže Rudo, už se těšíme :P

14. led 2020 22:33 #141507
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Ok, bude rozdělena na verzování pro jednotlivce a práce v týmu.
A prezentována na praktickém projektu existujícího eshopu nebo webu.
Natrénuji na max 30-40 minut.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla
Poděkovali: Leoš, Cony, Bong, klucon

Powered by Fórum